przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
239444 odwiedzin
Brońmy naszych pieniędzy

 

W Sochaczewie rozpoczęła się kolejna akcja zbierania podpisów pod projektem ustawy. Tym razem chodzi o obronę naszych wspólnych pieniędzy – pieniędzy, które samorząd może wydać na drogi, szkoły, pomoc społeczną czy stypendia dla uczniów.

 

Co najmniej 8 miliardów złotych rocznie tracą polskie gminy, powiaty i województwa wskutek nieprzemyślanych zmian ustawowych władz centralnych. W obronie interesów samorządów, a co za tym idzie mieszkańców miast, miasteczek i gmin wiejskich wystąpił Komitet Inicjatywy Ustawodawczej. W jego skład weszło 25 osób, reprezentujących interesy miast, miasteczek, powiatów i gmin wiejskich. Do akcji przyłączył się również Burmistrz Miasta Sochaczew Piotr Osiecki, który zainicjował akcję zbierania podpisów w Sochaczewie.

Podpisy pod petycją w sprawie zmian w ustawie o finansach publicznych będą zbierane do 20 września. Swój podpis pod projektem będzie można złożyć podczas imprez miejskich (tj. Sochaczewskie Lato, czy Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą). Pamiętać należy, że do złożenia podpisu niezbędny jest nr PESEL.

Warto poprzeć obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Od 5 lipca, a więc od momentu  startu akcji poparło, go już  tysiące osób. Tym samym powiedziały one „tak” rozwojowi swojego regionu  i możliwości wykorzystania kolejnych funduszy europejskich. Już nie raz samorządy udowodniły, że lepiej sobie radzą z wykorzystaniem środków unijnych niż instytucje rządowe, podobnie jak lepiej znają lokalne potrzeby i będą wiedziały na co przeznaczyć uzyskane w ten sposób pieniądze.

Projekt zakłada m. in. zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT, wprowadzenie ekologicznej subwencji ogólnej dla gmin, na terenie których występują chronione obiekty lub obszary, co ogranicza z kolei lokalne możliwości rozwoju czy przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach samorządów będących skutkiem zmian w prawie.

Jeśli nie uda się przeforsować projektu, samorządy zostaną zmuszone do zredukowania swoich zadań i zawieszenia wielu niezbędnych projektów. Dziś stoją one przed dylematem: albo ciąć wydatki bieżące, co odbija się na obsłudze ludności,  albo ciąć inwestycje. Większość z nich w pierwszym rzędzie decyduje się na ograniczenie inwestycji. Niestety, ich wstrzymanie, w dłuższej perspektywie i tak wpłynie na obniżenie jakości życia mieszkańców. Pamiętajmy, że żeby to zmienić, wystarczy tylko jeden podpis.

 

Podpisy będą zbierane podczas imprez plenerowych tj.:Sochaczewskie Lato i Rekonstrukcja Bitwy nad Bzurą. Serdecznie zapraszamy

opr. Agnieszka Poryszewska

A A A
23.08.2012
godz.21:56
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt