przejdź do Sochaczew.pl
207608 odwiedzin
Użytkowanie wieczyste, niekoniecznie wieczyste

 

Znaczną ilość osób zaskoczyły a nawet zaszokowały nowe naliczenia opat za użytkowanie wieczyste gruntów. Podwyżką z 50 zł do 1000 zł można się przestraszyć.

Dlaczego tak się stało? Jak wiadomo część mieszkańców wnosi opłaty za użytkowanie wieczyste w wysokości 1 procenta wartości gruntu. Z tym, że cena ziemi z latami rośnie. Aby jednak nie naliczać tych zmian corocznie, bo jest to kosztowna operacja, takie przewartościowania robi się co kilka lat.

Tym razem różnice są tak znaczne, bo ostatnia tak obszerna aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste działek budowlanych oraz zabudowanych była w roku 1997. Czternaście lat opłaty w wielu przypadkach nie były aktualizowane. Wtedy przeciętna działka kosztowała około 10 tys. zł, dziś taka sama – 100 tys. zł a więc i opłaty wzrosły ze 100 zł do tysiąca. Również w blokach opłaty są wyższe, lecz nie tak drastycznie.

Jak pomóc mieszkańcom?

Dla osób mniej zarabiających, zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, przewidziane były 50-procentowe bonifikaty w opłatach z tytułu użytkowania wieczystego. Dla tych jednak gdzie w rodzinach przypada mniej niż 1699,96 zł na osobę. Z nich mógł skorzystać każdy, ale tylko do końca marca tego roku. Wykorzystało tę szansę zaledwie 91 osób na około 3 tysiące zainteresowanych.

Wiele osób skarżyło się w Urzędzie Miasta na zbyt wysokie podwyżki, bojąc się o to czy sobie poradzą. W związku z tym radni i władze miasta przychylając się do tych głosów przygotowały i przegłosowały uchwałę, która ma mieszkańcom pomóc. Jak nam powiedziała Ewa Rybacka z Wydz. Mienia i Nadzoru Właścicielskiego UM:

- 28 marca tego roku rada podjęła uchwałę w sprawie udzielenia bonifikaty przy przekształcaniu  prawa użytkowania wieczystego na prawo własności. Mamy tu dwie wartości: 90 proc. bonifikaty dla osób fizycznych użytkujących nieruchomości na cele mieszkaniowe, chodzi tu o działki budowlane oraz zabudowane a także 50 procent bonifikaty dla właścicieli garaży, którzy prawo użytkowania wieczystego nabyli przed 1990 rokiem. Natomiast obowiązuje nadal uchwała dotycząca wspólnot mieszkaniowych, które mogą wykupić udział w gruncie tylko za 5 proc. wartości. Jest tylko jeden problem, w bloku muszą być wykupione wszystkie lokale, co rzadko się zdarza. Ponadto ujawnić trzeba swoje prawa w księdze wieczystej. Przekształcenia gruntu z użytkowania wieczystego w prawo własności muszą dokonać wspólnie wszyscy mieszkańcy bloku.

W przypadku właścicieli działek budowanych lub zabudowanych i garaży, których obejmuje nowa tegoroczna uchwała, prawo do bonifikaty mają oni do końca 2013 roku. Natomiast ta z 2005 dotycząca wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych praktycznie nie ma na razie żadnego terminu, chyba że radni ją zdezaktualizują.

Jak się wydaje propozycja władz jest bardzo atrakcyjna i nawet ze szkodą dla budżetu miasta. Coroczne opłaty przyniosłyby zapewne więcej niż jednorazowe niewysokie wpłaty za przekształcenia. Bo w zależności od dzielnicy, jak ocenia Ewa Rybacka, za 1000-metrową działkę w centrum trzeba będzie zapłacić 4-5 tys. zł, na osiedlu Karwowo – ok. 2 tys, w Malesinie – ok. 3 tys. zł. To przecież jak na dzisiejsze ceny naprawdę groszowe kwoty.

Co zrobić żeby tanio kupić?

Jak mówi Ewa Rybacka, wystarczy zgłosić się do Biura Obsługi Klientów i pobrać specjalny wniosek, albo do Wydziału Mienia i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta, dołączyć do niego odpis księgi wieczystej (honorowane są też te ściągnięte z Internetu, bo jest teraz taka możliwość). Ponadto potrzebna będzie kserokopia aktu nabycia użytkowania wieczystego gruntu. Gdyby się zagubiła, w wydziale jest możliwość jej odnalezienia. Do tego skarbowa opłata w wysokości 10 zł. To wszystko.

Więcej w najnowszym numerze. 

Sławomir Burzyński

A A A
13.08.2012
godz.10:09
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość