przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269010 odwiedzin
Do szopy, hej, pasterze…

Z niemal stu prac jury nagrodziło lub wyróżniło ponad czterdzieści. Wszystkie małe dzieła zgłoszone na tegoroczny XXVI Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową można teraz oglądać na specjalnej wystawie w muzeum.

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą ogłoszono wyniki corocznego konkursu na najpiękniejszą szopkę. Otwierając spotkanie dyrektor muzeum Paweł Rozdżestwieński powiedział, że w Boże Narodzenie zastanawiamy się nad tym, jak było ze świętą rodziną, która szukała stajenki.

- A ja zawsze zastanawiam się nad tymi, którzy nie wpuścili świętej rodziny do siebie do domu. Dlatego życzę wszystkim, że skoro się bogacimy, jest nam coraz lepiej i wygodniej żyć, jesteśmy bogatsi, wspanialsi, lepsi, to budujmy dłuższe stoły a nie wysokie mury wokół naszych domów – mówił.

- Oczekiwaliśmy od uczestników tradycyjnego ujęcia tematu, stworzenia szopki bożonarodzeniowej w ciekawych aranżacjach, zgodnie z duchem historii i tradycji. Zachęcaliśmy uczestników do wykorzystania efektów światła, dźwięku i ruchu. Formy plastyczne, materiały i technikę prac pozostawiliśmy dowolną – wyliczała koordynatorka konkursu Beata Tarka.

W 26 edycji zgłoszono 95 prac przygotowanych przez uczniów ze szkół podstawowych: nr 1, 3, 4, 6 w Sochaczewie, w Nowej Suchej, Brzozowie Starym, Kampinosie, Gawłowie, Teresinie, Giżycach, Kapturach, Wymysłowie, Kurdwanowie, Kątach, Wyczółkach i Szymanowie. Do konkursu zgłosili prace również: Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Załuskowie, Zespół Szkół Specjalnych w Erminowie, Dom Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, rodziny z miasta i sąsiednich gmin oraz przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 7 i z Niepublicznego „Tęczowego Przedszkola” w Sochaczewie.

Prace oceniała komisja w składzie: Jadwiga Orczyk-Miziołek - malarka, plastyczka, Jan Piątkowski - rzeźbiarz, Marcin Hugo-Bader - artysta malarz, Beata Tarka i Anna Wachowska z muzeum ziemi sochaczewskiej. Jury postanowiło nagrodzić i wyróżnić 43 szopki. Niestety nie mogło nagrodzić wszystkich, choć poziom prac był bardzo wysoki, lecz w obecnych czasach chyba ważniejszy od wyróżnień jest czas spędzony w rodzinnym gronie na wspólnym budowaniu szopek.

Szopki, jak co roku, oceniane były w kategoriach prace indywidualne, zespołowe i rodzinne oraz w czterech grupach wiekowych. Najwięcej nagród trafiło do uczniów Szkoły Podstawowej w Nowej Suchej, Szkoły Podstawowej nr 3, szkół w Kątach, Brzozowie i Kampinosie. Tradycyjnie wręczono także nagrody ufundowane przez proboszcza parafii św. Wawrzyńca.

Na koniec w imieniu samorządu głos zabrał wiceprzewodniczący rady miasta Edward Stasiak, który podziękował twórcom za ich małe dzieła, kultywowanie wielowiekowej tradycji, podkreślając, że piękne są szopki krakowskie, góralskie, śląskie, ale najpiękniejsze sochaczewskie.

W podsumowaniu konkursu wzięli udział sponsorzy nagród, w tym wiceprzewodniczący sejmiku Adam Orliński, wiceprzewodniczący rady miasta Edward Stasiak, wójt gminy Nowa Sucha Maciej Mońka, naczelnik Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik, dyrektorzy MBP Barbara Bronicz i SCK Artur Komorowski, notariusz Jolanta Demczyszyn-Stachowska i Marcin Hugo-Bader.

Pełna lista nagrodzonych oraz osób prywatnych, firm i instytucji fundujących nagrody dostępna jest na portalu Sochaczew.pl.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
20.12.2019
godz.15:20
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt