przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
268999 odwiedzin
„Jedynka” w obronie wody

Nikt, komu bliskie są problemy naszej planety, nie powinien ignorować tematów ekologicznych. Jednak w ostatnim czasie to młodzież najgłośniej mówi o skutkach niszczycielskiej działalności człowieka na Ziemi. Protesty i żądania młodych ludzi mają głębokie uzasadnienie dla przyszłości nas wszystkich, z tym większym uznaniem należy potraktować działania Szkoły Podstawowej nr 1 w Sochaczewie, która wydaje się prekursorem badań nad jakością i zasobami wody oraz sposobami jej oszczędzania.

„Jedynka” od pięciu lat bierze udział w ogólnoświatowym projekcie „Badacz wody”. Jest to program edukacyjny dotyczący poważnego globalnego zagadnienia, jakim jest deficyt wody słodkiej na świecie. „Badacz Wody” polega na realizacji przez uczniów różnorodnych zadań. W minionym roku szkolnym  jednym z nich było odkrywanie wody w przedmiotach codziennego użytku i wymyślanie sposobów na jej oszczędzanie. Innym zadaniem było badanie, w jaki sposób społeczności na świecie uzyskują dostęp do wody oraz, co możemy zrobić, aby ochronić czystość zbiorników wodnych.

I nie były to tylko teoretyczne rozważania, jakie często prowadzą politycy, a konkretne, udokumentowane działania. - Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z uczniami z Malty.  W czasie kilku wideokonferencji   wymieniliśmy informacje na temat sposobów oszczędzania wody w naszych krajach. Zrealizowaliśmy wspólnie dwa wyzwania. Konkurs na recyklingową zabawkę lub przedmiot użytkowy oraz pomiary ilości wody opadowej - opowiada Alina Okraska, nauczycielka SP1, która od początku zajmuje się projektem.

Pomiary były dokonywane w tych samych dniach w przeciągu dwóch tygodni. Wyniki umieszczone zostały w specjalnych tabelach i opracowane w postaci wykresów. „Badacze Wody” zorganizowali, pod hasłem „okaż serce - rusz z pomocą”, zbiórkę funduszy na pomoc  dla osób  żyjących w kraju, w którym dostęp do wody jest najtrudniejszy.  Sprzedając samodzielnie upieczone ciasta czy własnoręcznie wykonane barwne koperty, zebrali 150$. Pieniądze przekazali bezpośrednio „Badaczom Wody” w Afryce Południowej. Zostały one przeznaczone na zakup szklanych butelek na wodę oraz parawanów chroniących uprawy roślin przed ostrym słońcem i ptakami. 

Uczniowie SP1 obchodzili Światowy Dzień Monitoringu Wody oraz Światowy Dzień Wody. Specjalnie na tę okazję wykonywali z plastikowych butelek i makulatury ogromną kulę ziemską oraz opracowali siedem zasad oszczędzania wody.  Zasady te zostały przedstawione całej społeczności szkolnej.

- Realizację projektu zakończył Festiwal Wody, zorganizowany dla mieszkańców całego miasta. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Zaproponowaliśmy doświadczenia chemiczne, biologiczne, wodne koło fortuny, różnorodne konkursy i zgadywanki, produkcję papieru czerpanego. Można było samodzielnie, metodą sitodruku, wykonać nadruk na koszulce o treści „Oszczędzam cenną wodę”. Było również stoisko kulinarne. Kolorowe, warzywne i owocowe potrawy przyciągały uczestników. Oprócz degustacji wszyscy uzyskiwali informacje o tym, ile wody mogą oszczędzić, ograniczając zjadanie pokarmów mięsnych - dodaje Alina Okraska.

Badacze nie zapomnieli o najmłodszych kolegach. Specjalnie dla nich przygotowali ogromną grę planszową. Wędrując dużymi pionkami po odpowiednio oznaczonych polach uzyskiwali informacje na temat zasobów wody oraz sposobów jej oszczędzania. Festiwal wody cieszył się ogromnym zainteresowaniem, odwiedziło go ponad 300 osób.

Namacalnym   efektem tych wszystkich działań było zwycięstwo sochaczewskiej „jedynki” w projekcie, do którego zgłosiło się ponad 1700 szkół z całego świata. W ogólnej rywalizacji badacze z SP nr 1 zajęli 1 miejsce w Polsce i 5 na świecie. Za osiągnięty sukces otrzymali podziękowania od władz miasta, wydziałów edukacji i ochrony środowiska oraz fundacji GAP Polska.

Najważniejsze jednak, że ich działania przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia i nauczyły uczniów, jak postępować, aby nie marnować ani kropli cennej wody.  Może warto byłoby wykorzystać wiedzę i doświadczenie badaczy na forum całego miasta, bo to głównie my, dorośli, powinniśmy zmieniać swoje nawyki i uważniej słuchać młodych.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
19.12.2019
godz.08:23
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt