przejdź do Sochaczew.pl
207453 odwiedzin
Na czas remontu powstanie dworzec tymczasowy

To już przesądzone, że sochaczewski dworzec PKP przejdzie generalny remont. Zmieni się sala obsługi podróżnych, przybędzie pomieszczeń na wynajem, dworzec będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, w tym niewidomych. Zmieni się też jego najbliższe otoczenie. Na czas prac PKP planuje uruchomienie dworca tymczasowego.

O gruntownym remoncie ponadstuletniego budynku mówi się od dawna. Ostatni lifting przeszedł na przełomie 2015 i 2016 roku, gdy dokonano renowacji głównego wejścia, oczyszczono elewację oraz wymieniono okna i drzwi. W 2017 roku z inicjatywy burmistrza i PKP w kramnicach odbyły się otwarte warsztaty i konsultacje społeczne dotyczące dalszej przyszłości obiektu. Dyskutowano o tym, jakie rozwiązania powinno się zastosować, by jeszcze lepiej wypełniał swoje funkcje.

Pełna modernizacja wnętrza
W minionym roku plan pełnej przebudowy wnętrza i otoczenia dworca trafił na listę centralnych inwestycji kolejowych, został zakwalifikowany do znacznie większego projektu obejmującego modernizację aż ośmiu tego typu obiektów przy liniach kolejowych Brwinów-Jaktorów oraz Ożarów Mazowiecki-Kornelin. W jego ramach do końca 2021 roku rewitalizację przejdą budynki w miejscowościach Błonie, Brwinów, Jaktorów, Kornelin, Milanówek, Ożarów Mazowiecki, Płochocin i Sochaczew.

- Budynek sochaczewskiego dworca zostanie poddany gruntownej modernizacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i z użyciem najnowszych materiałów stosowanych w budownictwie. Uzyskana przestrzeń ma służyć poprawie komfortu obsługi i poziomu bezpieczeństwa pasażerów. Planujemy również przeznaczenie części pomieszczeń pod wynajem - informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy spółki Polskie Koleje Państwowe.

I dodaje, że przestrzeń pasażerska zostanie zaaranżowana pod potrzeby osób niepełnosprawnych, dlatego na dworcu znajdą się takie udogodnienia jak tablice tyflograficzne, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, wyświetlacze Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (elektroniczne tablice z rozkładem jazdy). W budynku zostanie zainstalowany system inteligentnego zarządzania obiektem (BMS). W zależności od skali zastosowanych rozwiązań, umożliwia on np. automatyczne dogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń, sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym, roletami, wilgotnością, sprawdza zużycie energii, wody, w razie awarii prądu włącza zasilanie awaryjne.

Pod okiem konserwatora
- Dworzec jest objęty ochroną konserwatorską, dlatego wszystkie szczegółowe rozwiązania funkcjonalno-architektoniczne oraz prace budowlane zostaną uzgodnione z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków - zapewnia rzecznik.

Nasz dworzec to kondygnacyjny budynek, niepodpiwniczony, wykonany w tradycyjnej technologii. Obecnie znajduje się w nim kasa biletowa z zapleczem i poczekalnia dla podróżnych oraz lokal gastronomiczny. Na dworcu są niewykorzystywane pomieszczenia po dawnej bagażowni i sali konsumpcyjnej baru.

W otoczeniu dworca planowana jest przebudowa dróg i parkingów, by ich funkcję ściślej powiązać z miejskim systemem komunikacyjnym. Chodzi m.in. o wymianę nawierzchni, nasadzenia zieleni, ustawienie elementów małej architektury, zapewnienie dróg dojścia do peronów.
- W ramach projektu zlecimy też opracowanie inwentaryzacji dendrologicznej i projektu pielęgnacji zieleni wokół dworca - zapewnia rzecznik PKP.

Prace nad projektem trwają
Umowa na opracowanie projektu budowlanego ze spółką Demiurg z Poznania została podpisana 22 sierpnia 2019 r. Wartość kontraktu to 241,6 tys. zł. Projekty mają być gotowe do końca kwietnia 2020 r. Następnie ogłoszony zostanie przetarg na prace budowlane. PKP poszuka firmy, która wykończy wnętrze „pod klucz”, za wyjątkiem powierzchni przeznaczonych pod wynajem, które zostaną wykonane w stanie deweloperskim.

- Całkowity koszt inwestycji będzie znany po wybraniu wykonawcy robót, a odbędzie się to w drodze przetargu nieograniczonego, co pozwoli na weryfikację cen na rynku budowlanym. Przy założeniu, że wszystkie etapy inwestycji zostaną przeprowadzone zgodnie z harmonogramem, oddanie dworca do użytku planowane jest na koniec 2021 roku. W czasie realizacji robót obsługa podróżnych realizowana będzie na dworcu tymczasowym - podsumowuje Michał Stilger.

Inwestycja będzie współfinansowana ze środków UE, z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu obejmującego osiem dworców to 50,5 mln zł, w tym unijne dofinansowanie wynosi 35 mln zł.

daw

A A A
17.12.2019
godz.11:11
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość