przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240389 odwiedzin
Śmierć w oczekiwaniu na karetkę

 

Do Prokuratury Rejonowej w Sochaczewie wpłynęło zawiadomienie o możliwości narażenia życia chorego przez pogotowie ratunkowe. Chodzi o jednego z pacjentów Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, który, po długim oczekiwaniu na pomoc, zmarł.

Jak nam powiedziała prokurator rejonowy Beata Sobieraj-Skonieczna: - Po tym jak pensjonariusz poczuł się źle, personel DPS wezwał karetkę pogotowia. Wezwanie zostało przyjęte. Po około 15 minutach czekania pracownik zakładu zadzwonił ponownie, prosząc o szybki przyjazd. Karetka przybyła po kolejnych 10-15 minutach, jednak był to zespół podstawowy, bez lekarza. Ponownie więc ktoś z personelu zadzwonił do dyspozytora, by przysłał erkę z lekarzem. Wezwanie przyjęto, lecz znów przyszło czekać około 20 minut. Gdy wreszcie karetka z lekarzem dotarła na miejsce, pacjenta nie udało się już uratować.

Jak twierdzi pani prokurator, trzeba będzie się zastanowić, czy wobec zgłaszanych objawów dyspozytor nie powinien od razu wysłać karetki z lekarzem. Czy był związek przyczynowy pomiędzy działaniami pogotowia, a śmiercią chorego. My z kolei przypomnijmy, że od 1 lipca to nie pogotowie z Sochaczewa obsługuje nasz teren. Konkurs na obsługę rejonu kilku powiatów, w którym znajduje się również sochaczewski, wygrała duńska firma Falck, przebijając cenowo dotychczasowego operatora firmę Riemer z Grodziska Mazowieckiego. Z tą chwilą też sochaczewskie pogotowie przestało być podwykonawcą i nasze karetki przestały jeździć na wezwania. Natomiast baza karetek firmy Falck znajduje się u nas, w budynku byłego klubu garnizonowego.

Nieco wcześniej jedna z lokalnych gazet opisała kilka przypadków odmowy wysłania karetki do chorego przez dyspozytorów z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Grodzisku. Prokurator rejonowa w Sochaczewie, po zapoznaniu się z tymi doniesieniami, wysłała gazetowe wycinki wraz z sugestią zbadania tej sprawy do Prokuratury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieści się dyspozytornia pogotowia firmy Falck.

więcej w najnowszej "ZS"

Sławomir Burzyński   

A A A
06.08.2012
godz.11:19

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt