przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240396 odwiedzin
Kopią w pierzei

 

Od 9 lipca twa kolejny sezon sochaczewskich badań archeologicznych. W tym roku podlegać będzie im także południowa pierzeja pl. Kościuszki. Specjaliści skupią się na jak najwierniejszym odtworzeniu przedwojennej zabudowy tego miejsca.

 

 

Po 2006, 2007 oraz 2011 r. to już czwarty sezon badawczy. Badania, które zainicjowało Stowarzyszenie na Rzecz  Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek”, możliwe są dzięki wsparciu finansowemu burmistrza Piotra Osieckiego. Na portalu e-Sochaczew można na bieżąco śledzić ich postęp dzięki pierwszemu  w Polsce „Dziennikowi Archeologa” (www.naszzamek.e-sochaczew.pl). Jego autorem jest prowadzący wykopaliska Tomasz Olszacki. 

Zakończono już prace na wzgórzu zamkowym. Tradycyjnie już poczyniono tam wiele interesujących znalezisk. Jednym z jej głównych źródeł stała się odkryta przez badaczy piwnica. Znaleziono w niej m. in. kafle gzymsowe,  kafle okazałego pieca z wizerunkiem dwugłowego orła, kielichy, puchary,  a także pómajolikowy, biało-błękitny talerz. W innych miejscu zamkowej góry natrafiono na XIII-wieczny wał drewnianego grodu.

 

Park od Hitlera

W ubiegłym tygodniu archeolodzy przenieśli się do parku przy ul. Traugutta. Prowadzone tam prace nazwać można prawdziwym przełomem. Dzięki wykopaliskom poznamy historyczne realia przedwojennej zabudowy. W jednym miejscu (tak na marginesie-da się określić gdzie?) poznamy także  nawarstwienia ziemne, związane ze średniowiecznym Sochaczewem. W kontekście planowanego przez władze miasta odtworzenia zabudowy w pierzei, już niebawem wyniki będą mogły znaleźć zastosowanie praktyczne. Za to niestety tym razem raczej nie mamy co liczyć na archeologiczne skarby.

- Rejon obecnego parku zamieszkiwali sochaczewscy żydzi. Kamienice zostały podczas II wojny światowej wysadzone przez nazistów. Ładunki wybuchowe podłożono prawdopodobnie w piwnicach. Bezpowrotnie zniszczono przedmioty znajdujące się w dawnych domach - powiedział nam jeden z archeologów Michał Cichocki. - Po usunięciu warstwy ziemi widać, że pozostałości były wyrównywane. Możliwe, że Niemcy posłużyli się w tym celu czołgiem.

Hitlerowcy planowali ukryć wszelkie pozostałości po ludności żydowskiej. To oni byli autorami planu powstania w tym miejscu parku. Ideę tę, z braku lepszego pomysłu oraz środków, zrealizowały władze socjalistyczne. 

Więcej w najnowszej "Ziemi".

Agnieszka Poryszewska

A A A
06.08.2012
godz.11:07
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt