przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240226 odwiedzin
Mamy dwa nowe autobusy

Do sochaczewskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej trafiły już dwa z pięciu autobusów, które miasto zakupiło w ramach projektu Eko-bus. Pojazdy przeszły odbiór techniczny i po załatwieniu ostatnich formalności i przeszkoleniu kierowców trafią na ulice.

Przypomnijmy, że projekt Eko-bus zakłada m.in. zakup pięciu ekologicznych autobusów – trzech elektrycznych i dwóch napędzanych olejem, uruchomienie stanowiska do ładowania autobusów elektrycznych, wprowadzenie   e-biletu ZKM, montaż elektronicznych tablic z rozkładem jazdy i dwóch biletomatów. Stacja ładowania pojazdów jest już gotowa. Inne elementy nowej infrastruktury czekają już tylko na przeprowadzenie odbiorów technicznych.

Elektryczne tablice staną przy pięciu przystankach na terenie Sochaczewa, tj. przy dworcu PKP, na placu Kościuszki, przy szpitalu powiatowym, przy ulicy Traugutta (przystanek obok parku) oraz w Chodakowie przy tzw. okrąglaku. Ich uruchomienie zaplanowano do 10 grudnia. Na wyświetlaczach będą pokazywały godzinę odjazdu pięciu najbliższych autobusów. Tablice dostarcza spółka R&G Plus z Mielca.

Jeszcze do końca grudnia uruchomione zostaną dwa biletomaty. Kupimy w nich tradycyjne bilet na przejazd, sprawdzimy ważność biletu miesięcznego, doładujemy go na nowy okres, zapłacimy nie tylko gotówką, ale też kartami płatniczymi Mastercard i Visa oraz za pomocą aplikacji typu PayPas.

Bilet okresowy wyrobimy w Punkcie Personalizacji i Sprzedaży Kart, który powstaje w siedzibie sochaczewskiego ZKM. Po wykonaniu karty będzie można ją przedłużać, również korzystając ze wspomnianych biletomatów. W ramach projektu „Eko-bus”, przewidziano zakup trzech zbliżeniowych czytników dla kontrolerów, którymi sprawdzą ważność karty podczas kontroli biletów. Jednocześnie ZKM nadal prowadził będzie sprzedaż biletów jednorazowych, które po wejściu do autobusu kasujemy w tradycyjny sposób.

Pierwsze dwa autobusy niedługo wyruszą w trasę. Zbudował je dla Sochaczewa wiodący producent w Europie, polska firma Solaris.

- Pojazdy przeszły już procedurę odbioru technicznego – mówi dyrektor ZKM Krzysztof Sieczkowski. – Teraz czekają już tylko na przeprowadzenie potrzebnych formalności. Na piątego grudnia przewidzieliśmy na przykład przeszkolenie kierowców. W międzyczasie przeprowadzimy rejestrację nowych autobusów. Na trasy wyruszą najpóźniej w połowie grudnia.

ZKM jest również w trakcie   wprowadzania zmian w rozkładzie jazdy. Propozycja nowego rozkładu zostanie opublikowana na stronach zakładu 4 grudnia. Do 9 grudnia zakład czeka na ewentualne uwagi mieszkańców i w miarę możliwości wprowadzi stosowne korekty. Nowy rozkład będzie funkcjonował od 16 grudnia. Wtedy też autobusy powrócą na wyremontowaną ulicę Chopina.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
04.12.2019
godz.09:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt