przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
297504 odwiedzin
Oddali cześć Prezydentowi Kaczorowskiemu

26 listopada przypadła setna rocznica urodzin ostatniego Prezydenta RP na uchodźctwie, Honorowego Obywatela Sochaczewa, Ryszarda Kaczorowskiego. Z tej okazji przedstawiciele hufca ZHP w Sochaczewie z harcmistrzem Krzysztofem Wasilewskim na czele oraz burmistrz Piotr Osiecki wzięli udział w uroczystościach, które odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie.

Przed wyjazdem do stolicy przedstawiciele hufca i burmistrz Piotr Osiecki złożyli kwiaty pod pomnikiem prezydenta Kaczorowskiego, który znajduje się w Sochaczewie przy ulicy jego imienia. Harcerze odśpiewali przy tym swój hymn „Wszystko co nasze”.

Organizatorem obchodów w Świątyni Opatrzności Bożej był Instytut Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego. Na jego zaproszenie w uroczystości udział wzięli przedstawiciele rządu, wojska, policji, samorządu, młodzież szkolna z Białegostoku, przedstawiciele środowisk kombatanckich, a także harcerze z sochaczewskiego hufca.

Oprawę uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna WP oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji Państwowej z Białegostoku.

Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odegrano hymn państwowy. Dyrektor Instytutu przywitał gości, po czym rozpoczęła się mszą św., którą celebrował arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. W wygłoszonej homilii metropolita wspominał niezłomność poglądów Ryszarda Kaczorowskiego oraz swoje spotkania z ś. p. Prezydentem.

Po mszy św. złożono kwiaty przy znajdującym się w Panteonie Wielkich Polaków grobie Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Wśród składających znalazła się delegacja sochaczewskich harcerzy oraz burmistrz Piotr Osiecki.

Uroczystości zakończyły się na placu przed świątynią, gdzie odczytano Apel Pamięci, oddano salwy honorowe z działek Bractwa Kurkowego oraz salwę honorową wykonaną przez Kompanię Reprezentacyjną WP.

 

 

Ryszard Kaczorowski urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. W wieku 14 lat wstąpił do harcerstwa, które na zawsze pozostało jego wielką pasją. Po wybuchu II wojny światowej współtworzył konspiracyjne struktury Szarych Szeregów w Białymstoku.

Miał niespełna 21 lat, kiedy 17 lipca 1940 r. za działalność konspiracyjną został aresztowany przez NKWD i uwięziony. 1 lutego 1941 r. został skazany przez Najwyższy Sąd Sowieckiej Republiki Białoruskiej na karę śmierci i na 100 dni osadzony w celi śmierci. W maju 1941 r. wyrok śmierci zmieniono na 10 lat łagrów. Ryszard Kaczorowski został zesłany do kopalni złota na Kołymę, zwanej Doliną Śmierci. Przeżył koszmar morderczych warunków i katorżniczej pracy. Z Doliny Śmierci został zwolniony w marcu 1942 r. na mocy amnestii.

Po wyjściu na wolność wstąpił do armii gen. Andersa. Walczył m.in. pod Monte Cassino.

Po wojnie zdecydował się pozostać w Wielkiej Brytanii. Tam skończył szkołę średnią, przerwaną przez wojnę, i studia w Szkole Handlu Zagranicznego. Oddał się też swojej największej pasji – harcerstwu i działalności społecznej. Aktywnie działał w Radzie Narodowej, Radzie Koordynacji Polonii Wolnego Świata, Radzie Funduszu Pomocy Krajowi, Radzie Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Radzie Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej.

W marcu 1986 r. został ministrem do spraw krajowych w Rządzie RP na uchodźstwie. Dwa lata później ówczesny Prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat wyznaczył go na swojego następcę. Po nagłej śmierci prezydenta Sabbata, 19 lipca 1989 r., objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie jako szósty prezydent gwarantujący ciągłość władzy suwerennej II Rzeczypospolitej.

 

A A A
28.11.2019
godz.09:55
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt