przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240903 odwiedzin
Chodźcie z nami

Poseł Maciej Małecki zachęca do udziału w pielgrzymce do Częstochowy

Na Jasną Górę idę po raz szesnasty. Od razu zaznaczam, że w gronie doświadczonych pielgrzymów ta liczba nie robi żadnego wrażenia. Pierwszą pielgrzymkę zawdzięczam mojej Mamie i do dziś żałuję, że trzeba było mnie namawiać tak długo. Od kilkunastu lat plan urlopów układam właśnie pod pielgrzymkę. Także i w tym roku musiałem znaleźć czas, tym bardziej, że najbliższe posiedzenie sejmu rozpocznie się dopiero w ostatnim tygodniu sierpnia. Pielgrzymka to wyjątkowe rekolekcje w drodze. Dziesięć dni w trudzie fizycznym, ale jednocześnie wielkiej higienie ducha i sumienia. Ten, kto doświadczył bliskości Pana Boga, jakiej doświadczają pielgrzymi wędrujący na Jasną Górę, zawsze będzie za tym tęsknił. I zrobi wszystko, aby za rok znów iść do tronu Królowej Polski.

Dla pielgrzymów z sochaczewskiej Błękitnej dodatkową motywacją jest niezwykła atmosfera w grupie. Myślę tu o pielgrzymowaniu na szlaku, ale i wspólnocie, jaką tworzymy na kolejnych postojach i noclegach. W tym roku pójdziemy z nowym przewodnikiem. Ksiądz Łukasz Warzyński, który właśnie rozpoczął posługę w parafii św. Wawrzyńca, mimo młodego wieku, jest doświadczonym pielgrzymem.

Z Sochaczewa wychodzimy w niedzielę 5 sierpnia po porannej Mszy świętej w parafii św. Wawrzyńca. Pierwszy etap prowadzi do Łowicza i liczy około 35 kilometrów. W poniedziałek 6 sierpnia z Łowicza wyruszy XVII Łowicka Piesza Pielgrzymka Młodzieżowa na Jasną Górę, a w niej dziewięć grup z poszczególnych dekanatów diecezji. Każdy dzień podzielony jest na etapy liczące po kilka kilometrów. Najdłuższą drogę przechodzimy do Milejowa i Gosławic. To tak zwane dni prawdy. Nie tylko dlatego, że liczą około 40 kilometrów, ale też ze względu na trudną, choć piękną trasę. Lasy, pola, piachy.

Na noclegi dochodzimy około godziny 18. Wita nas baza, czyli grupa pielgrzymów, którzy, mimo że nie wędrują na nogach, to wykonują bardzo ciężką pracę. Rano zwijają obóz, przewożą bagaże, wszelki sprzęt i przygotowują kolejny nocleg. Bardzo ważna jest kuchnia polowa, dzięki której każdego dnia mamy na kolację pyszne zupy. Wieczorem pracę rozpoczyna sanitariat, w którym pomoc znajdują najbardziej utrudzeni pielgrzymi. Medyczni całą drogę pokonują pieszo, a wieczorem jeszcze służą innym.

Na pielgrzymkę można zapisać się do soboty 4 sierpnia w kancelarii parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie w godzinach 18.30 - 20. Z całego serca zachęcam do udziału w tych wspaniałych rekolekcjach w drodze. Szczególnie osoby, które jeszcze nigdy nie odważyły się pójść, a mają intencję. Najważniejsza jest intencja i oczywiście odważna decyzja. Konieczny jest też sprzęt. Wygodne buty - najlepiej o rozmiar większe - oraz namiot, materac, śpiwór, itp.

Poprzestanę na tych szczegółach. Aby dowiedzieć się więcej o pielgrzymce, trzeba na nią pójść.

Maciej Małecki

A A A
02.08.2012
godz.21:37
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt