przejdź do Sochaczew.pl
184843 odwiedzin
Straż pożarna ostrzega

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Czad, czyli tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że blokuje on dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach.

Strażacy przypominają, że Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli (minimum raz w roku) stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Radzą systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy przewodów kominowych. Pamiętać należy ponadto, by nie zasłaniać lub nie zakrywać urządzeń grzewczych. Nie wolno również zasłaniać i zaklejać kratek wentylacyjnych. Co istotne, w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić należy poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą ją pogarszać.

Naszą czujność powinny wzbudzić objawy takie jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one świadczyć, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. (opr. ap)

A A A
24.10.2019
godz.14:00
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość