przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
297485 odwiedzin
Twórczość, zabawa, relaksacja

Od października w Sochaczewskim Centrum Kultury w Chodakowie działa nowa pracownia - Majolika. Jest to pracownia ceramiki, którą prowadzi Maja Ryż – artysta plastyk, pedagog specjalny oraz terapeuta integracji sensorycznej. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w formie warsztatów, w trakcie których wykorzystywane są różne techniki ceramiczne.

Warsztaty skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Pierwsza opcja zajęć umożliwia uczestnikom poznanie i wykorzystanie takich technik jak lepienie z wałeczków, modelowanie dekoracji według własnego projektu, bądź lepienie z płata gliny. W trakcie zajęć dzieci mają zapewnioną opiekę merytoryczną, narzędzia rzeźbiarskie i glinę. Prowadząca warsztaty artystka Maja Ryż zaznacza, że praca z gliną jest zajęciem nie tylko twórczym, ale też relaksacyjnym.

- Modelowanie wymaga dużej precyzji, przez co uczy cierpliwości. Jest doskonałym odstresowywaczem, a jednocześnie pozwala rozwinąć się twórczo.

Pierwsze uczestniczki zajęć, Karolina, Maja, Julka i Lenka, najbardziej lubią lepić przedmioty dla lalek - mebelki oraz zestawy małych naczyń kuchennych. Uważają, że modelowanie nie jest trudne. Wcześniej lepiły z plasteliny. Na tym etapie zajęć modelowanie gliny daje im najwięcej radości. Pierwsze przedmioty są już po wypale. Kolejny etap - szkliwienie, przewidziany jest na kolejne zajęcia.

Od osób chcących dołączyć do pracowni Majolika żadne konkretne umiejętności nie są wymagane. Na początek wystarczą dobre chęci i wyobraźnia.

- Do zdobienia gliny mogą posłużyć przedmioty o ciekawych, różnorodnych fakturach, które tak naprawdę można znaleźć wszędzie. Mogą to być nawet szyszki, łupiny orzechów i liście, których obecnie mamy pod dostatkiem. W glinie można odbić wszystko – mówi Maja Ryż.

Druga forma zajęć daje możliwość praktycznego poznania całego procesu tworzenia ceramiki. Na jednych zajęciach można skonstruować rzeźbę, która po wyschnięciu zostanie wypalona na tak zwany ,,biscuit’’. Kolejne spotkania poświęcone będą dekorowaniu powstałych wytworów szkliwami i angobami (delikatna powłoka z białej lub barwionej glinki nakładana na wyrób przed wypaleniem – przyp. red.). Następnie ozdobione prace po raz drugi trafią do pieca ceramicznego, gdzie będą wypalane w temperaturze do 1200°C. Finalny efekt może sprawić wiele satysfakcji, bo będzie to rezulatat pracy własnych rąk.

- Z gliny mogą powstać praktyczne przedmioty codziennego użytku, typu talerze, misy, patery czy kubki. Ogólnie wyrobami z gliny można ozdobić sobie cały dom, zaaranżować wnętrze – zapewnia Maja Ryż, która sama najbardziej lubi tworzyć dekory ścienne, kolorowe kafle i płaskorzeźby. Duży wpływ na wytwory artystki mają techniki graficzne, linoryty, drzeworyty z charakterystycznym głębokim żłobieniem. Często wykorzystuje te motywy pracując nad obrazami ceramicznymi i kaflami. Część z nich można było podziwiać na wystawie „Terra – różne oblicza”, która zaprezentowana została w 2018 roku w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie.

W pracowni ceramicznej Majolika uczestnicy warsztatów mają szansę nie tylko podziałać twórczo, pobudzić kreatywność i rozwinąć się manualnie, ale też się zrelaksować. Modelowanie gliny jest znakomitą odskocznią od problemów dnia codziennego. Kontakt z gliną odstresowuje, angażuje zmysły, pozwala zagłębić się w świat własnej wyobraźni. Dodatkowo umożliwia też eksperymentowanie i twórcze poszukiwanie rozwiązań, przez co pozytywnie wpływa na koncentrację i kształtuje cierpliwość dzieci. Tematy zajęć w pracowni Majolika dostosowane są do możliwości i zdolności manualnych uczestników. Liczy się pomysłowość, a ograniczeniem może być jedynie własna wyobraźnia. Warto podkreślić, że wszystkie prace powstałe podczas zajęć stają się własnością ich twórców.

Iza Strzelecka

Zajęcia ceramiczne w Pracowni Majolika odbywają się w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 101, w każdy piątek w godzinach 16:00 - 17:00 oraz 17:00 - 18:00. Bliższe informacje udzielane są w sekretariacie Sochaczewskiego Centrum Kultury przy ul. Chopina 101, telefonicznie pod nr (46) 863-25-72 lub mailowo: sekretariat.chopina.sck@gmail.com

A A A
23.10.2019
godz.07:36
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt