przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240901 odwiedzin
Nowele w teatralnym ujęciu

Uczniowie Zespół Szkół Ogólnokształcących, pod kierunkiem Justyny Kwiatkowskiej-Kornatko, przygotowali własne interpretacje fragmentów polskich nowel. Wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną włączyli się w ten sposób w akcję „Narodowe Czytanie 2019”.

Podczas tegorocznej, ósmej odsłony projektu para prezydencka zaproponowała do czytania  osiem nowel powstałych w okresie od romantyzmu po XX-lecie międzywojenne. Na listę trafiły: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

- Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii - napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników Prezydent RP Andrzej Duda.

W piątek 20 września wpatio kramnic młodzież z ZSO w teatralnej konwencji zaprezentowała osiem charakterystycznych dla poszczególnych nowel fragmentów. Towarzyszyła im oprawa muzyczna, również zapewniona przez uczennice „Chopina”. Jak zwykle młodzi artyści stanęli na wysokości zadania. Uwagę zwracały nie tylko gra i zaangażowanie aktorów, ale też przemyślana forma montażu słowno-muzycznego czy scenografia. (ap)

A A A
25.09.2019
godz.08:31
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt