przejdź do Sochaczew.pl
207579 odwiedzin
Skutecznie zatrzymać wodę

Miasto będzie gromadziło wodę deszczową w dwóch dużych zbiornikach retencyjnych, wykorzystywało ją do podlewania parków i mycia ulic, dodatkowo kupi specjalny samochód do utrzymania zieleni. Nazwy firm, które zajmą się budową zbiorników oraz dostawą pojazdu dla ZGK, powinniśmy poznać w tym roku.

Jeszcze kilka lat temu o łapaniu deszczówki myśleli jedynie działkowcy i właściciele domów troszczący się o swoje ogrody. Dziś o zatrzymaniu wody, jej gospodarczym wykorzystaniu muszą myśleć wszyscy. Od kilku sezonów lato mamy suche, upalne, a opady, jeśli są, to niewielkie. Zimy są krótkie, ciepłe i bez śniegu. Jeśli taka pogoda utrzyma się w kolejnych latach, samorządy staną przed problemem braku wody. Boleśnie odczuli to mieszkańcy pobliskich Skierniewic, gdy w czerwcu woda w kranach wyschła i trzeba ją było dowozić.

Darmowe podlewanie
- Niczym nieograniczony dostęp do czystej wody może się już niedługo okazać luksusem, dlatego nasz samorząd prowadzi dwa duże projekty zabezpieczające nas na przyszłość. Pierwszy z nich to odwiert geotermalny. Naukowcy wstępnie ocenili, że z tego źródła, z głębokości 1500 metrów, na jaką dotarło wiertło, możemy pozyskać nawet 190 m3 słodkiej wody na godzinę. Drugi projekt zakłada gromadzenie deszczówki na potrzeby gospodarki komunalnej. Nie trzeba podlewać parków uzdatnioną wodą pobieraną z sieci wodociągowej, skoro można to robić deszczówką, którą mamy za darmo – mówi burmistrz Piotr Osiecki.

Tuż przed wakacjami w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie burmistrz podpisał umowę w sprawie przyjęcia niemal 10 mln dofinansowania na wdrożenie – składającego się z ośmiu elementów - projektu zagospodarowania wód opadowych. Dotyczy on obszaru dawnego Chemitexu, terenów w rejonie ulic Grunwaldzkiej, Parkowej i Ogrodowej oraz Płockiej i Łowickiej.

Zbiorniki retencyjne
Za kilka tygodni ratusz ogłosi przetargi na trzy pierwsze z ośmiu części tego projektu, tj. budowę zbiorników retencyjnych oraz dostawę samochodu dla działu zieleni Zakładu Gospodarki Komunalnej. W Chodakowie powstanie zamknięty zbiornik zbierający wody opadowe i roztopowe płynące rozbudowaną i wyremontowaną kanalizacją deszczową w ulicach Parkowej, Ogrodowej, Topolowej i Grunwaldzkiej. Ma mieć 577,8 m3 pojemności. To konstrukcja o głębokości od 3,8 do 5,4 m.

Drugi zbiornik retencyjny znajdzie się na terenie stacji uzdatniania wody przy ul. Płockiej.  Ma odbierać wodę z ulic Płockiej i Łowickiej. To schowana pod ziemią żelbetowa konstrukcja o wymiarach 14 na 9 metrów i pojemności 334,1 m3.

Wjadą do parków
Jeszcze w tym roku miasto chce kupić nowy pojazd służący utrzymaniu zieleni miejskiej.

- W dwa lata gruntownie przebudowaliśmy pięć hektarów terenów zielonych. Mam na myśli parki w Chodakowie, przy ulicy Traugutta oraz szkole muzycznej. Zieleń wymaga stałej dbałości, a automatyczny system nawadniania jest tylko w trzyhektarowym parku Garbolewskiego. Pozostałe tereny trzeba podlewać ręcznie i między innymi po to kupujemy specjalny samochód pozwalający ekipom ZGK wjechać między drzewa, dotrzeć do najdalszych zakątków alejkami parkowymi – informuje burmistrz.

Zakup specjalnie wyposażonego pojazdu to wydatek około 220 tys. zł.

1,5 km ażurowych dróg
Wodę można zatrzymywać na terenach miejskich na różne sposoby, dlatego miasto chce tak przebudować drogi na terenie Chemitexu, by jak najwięcej deszczówki trafiło do gruntu, a nie kanalizacją do Utraty. Ma temu służyć nowa ażurowa nawierzchnia ulic Wiskozowej, Chemicznej i Włókienniczej. Po większym deszczu woda wsiąknie w ziemię, a jedynie jej nadmiar trafi do kanalizacji. Przetarg na te prace ogłoszony zostanie w przyszłym roku.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
13.09.2019
godz.09:02
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość