przejdź do Sochaczew.pl
205339 odwiedzin
Od bossa novy do Chopina

Za nami dwa kolejne koncerty na placu Kościuszki w ramach II Sochaczewskiego Festiwalu Jazzowego. 4 sierpnia wystąpiła formacja Wojciech Karolak Trio. Tydzień później, w niedzielę 11 sierpnia, zaprezentował się polsko-brazylijski duet Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia.

Niedziela 4 sierpnia to był kolejny magiczny wieczór na pl. Kościuszki. Wojciech Karolak – wirtuoz organów Hammonda, wraz z towarzyszącymi mu muzykami (Tomasz Grzegorski – saksofon i Arkadiusz Skolik – perkusja), oczarowali publiczność. Trio zaprezentowało jazz na najwyższym poziomie, który zadowolił oczekiwania zarówno miłośników gatunku, jak i tych, którzy dopiero poznają go dzięki II Sochaczewskiemu Festiwalowi Jazzowemu.

Wojciech Karolak Trio łączy mistrzowską grę Karolaka z saksofonem i perkusją. Jego lider od ponad 60 lat buduje swoją markę muzyka, mało powiedzieć, nieprzeciętnego. Artysta łączy pracę z talentem i miłością do jazzu. Nic więc dziwnego, że od końca lat 50 – bo wtedy rozpoczynał karierę - jest on uwielbiany przez publiczność. Jako ciekawostkę dodać można, że jest on prawdziwym człowiekiem – orkiestrą. Gra nie tylko na organach, ale jest również pianistą, saksofonistą altowym i tenorowym, kompozytorem oraz aranżerem. Wojciech Karolak to również osobowość znana z poczucia humoru i uroku osobistego. Mogła to odczuć również nasza publiczność. Muzyk wdawał się z nią w pogawędki, chętnie bisował, pozował do zdjęć i żartował.

Podczas trzeciego festiwalowego koncertu w niedzielę 11 sierpnia wystąpił polsko-brazylijski duet, tworzący w Stanach Zjednoczonych - Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia. Dzięki wieloletniej współpracy artystów przy różnorodnych artystycznie projektach udało im się wypracować wspólny i niezwykle oryginalny język muzyczny, który nie daje się porównać z innymi tego typu duetami. Koncert zatytułowany „The Best of Bossa Nova” to niezwykłe aranżacje – na gitarę i dwa głosy. To też egzotyczne połączenie klasycznego jazzu z muzyką latynoską. Podczas sochaczewskiego koncertu artyści wykonali m.in. utwory „Fragile” z repertuaru Stinga, czy „Blackbird” i „Norwegian Wood” grupy The Beatles.

Mimo początkowych obaw, czy jazz sprawdzi się w przestrzeni miejskiej, czy skłoni mieszkańców do wyjścia z domów, druga edycja festiwalu udowodniła, że ten gatunek muzyki ma wielu fanów. Na każdy koncert przychodzą tłumy. Ponad sto rozkładanych co niedzielę krzeseł nie wystarcza, by usiąść mogli wszyscy słuchacze, dlatego najwytrwalsi stoją, a seniorzy zajmują wszystkie okoliczne ławki. 

II Sochaczewski Festiwal Jazzowy, od początku do końca obsadzony przez gwiazdy tego gatunku muzyki, zbliża się ku końcowi. Jego ostatnią odsłoną będzie koncert formacji Andrzej Jagodziński Trio. W niedzielę 18 sierpnia o godz. 19.00 zaprezentuje ona jazzowe spojrzenie na kompozycje Fryderyka Chopina. Wstęp na wydarzenie jest oczywiście wolny.

(ap&mf)

A A A
12.08.2019
godz.11:39
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość