przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338485 odwiedzin
Historia i sztuka wśród zieleni

Za nami kolejne niedziele z „Oknem Sztuki” i piknikami historycznymi przygotowanymi przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej. . Ich motywami przewodnimi było strzelectwo historyczne oraz walki rycerskie.

21 lipca od godz. 15:00 w parku Chopina królowało malarstwo, rzeźba, rysunek, wystawy plenerowe oraz instalacje. Na gości czekała też spora dawka wiedzy historycznej oraz... huku.  O to, by było głośno, zadbał Michał Górny z MZSiPBnB,  który przybliżył publiczności to, jak zmieniała się broń palna na przestrzeni wieków. Nie mogło się to oczywiście odbyć bez widowiskowych pokazów. Dodatkowo Andrzej Zalewski, członek Grupy Strzelectwa Historycznego „Czarna Kompania”, opowiedział zebranym o tym, jak ewoluowała broń za Atlantykiem, a dokładnie w Stanach Zjednoczonych. Następnie zebrani przenieśli się kilka wieków wstecz, na stary kontynent, by poznać pracę strażników miejskich. Również ich ekwipunek i zakres obowiązków ulegał zmianom. Dzięki rekonstruktorom historycznym można było to wszystko zobaczyć „na żywo”.

W kolejną niedzielę w parku swój obóz rozbili rycerze. Piknik „Powracając spod Malborka” obejmował nie tylko walki na miecze (wyjątkowo wyczerpujące ze względu na panujący upał), ale też prezentację ekwipunku, gawędy oraz to, co najbardziej interesowało najmłodszych - możliwość przymierzenia zbroi.

Równolegle podczas obu spotkań swoje dzieła wystawili artyści w ramach projektu „Okno Sztuki”. 21 lipca, poza indywidualnymi artystami, z wystawą z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, zaprezentowała się Gminna Biblioteka Publiczna w Rybnie. Swoje prace eksponowali: Marcin Hugo-Bader (instalacja), Katarzyna Klimek (monotypie), Bartłomiej Kurzeja (rzeźba), Katarzyna Kwiatkowska (malarstwo), Ewelina Wasilewska (akcja plastyczna), Stanisław Werle (malarstwo). Jak powiedział nam pomysłodawca „Okna” Marcin Hugo-Bader, akcja jest na tyle popularna, że artyści sami zgłaszają chęć uczestnictwa w projekcie. Stąd też w parku przy ul. Traugutta zobaczyć można nowe twarze, również spoza naszego miasta. 28 lipca tymi „nowymi twarzami” byli Artur Borkowski (malarstwo), Barbara Jachimowicz (malarstwo), Marek Jeziorowski (ceramika, instalacja), Tymoteusz Klimek (rysunki), Olena Machczuk (warsztaty wycinankarskie).

Tradycyjnie, punktualnie  o godz. 16.00 usłyszeliśmy odegrany na cztery strony świata hejnał Sochaczewa.

Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
31.07.2019
godz.10:09
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt