przejdź do Sochaczew.pl
207604 odwiedzin
Umowa na cmentarz podpisana

We wtorek 18 czerwca w urzędzie wojewódzkim w Warszawie odbyło się podpisanie ważnej dla Sochaczewa umowy. Dotyczy ona przekazania 2,6 mln złotych z nadwyżki budżetowej państwa na renowację cmentarza wojennego w Trojanowie.

Umowę podpisali, w obecności posła Macieja Małeckiego, pełnomocnika ds. miejsc pamięci narodowej i osób represjonowanych Piotra Oleńczaka oraz skarbnik miasta Jolanty Brzóski, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki.

Czasu jest mało, ale jak zapewniał burmistrz, samorząd zrobi wszystko, aby inwestycja była gotowa na obchody 80. rocznicy Bitwy nad Bzurą.

Sochaczewska nekropolia to największy cmentarz wojenny żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 roku na terenie Polski. Powstał w latach 1940–1952. Spoczywa na nim 3 693 żołnierzy WP, ofiary cywilne oraz żołnierze Armii Krajowej polegli pod wsią Bronisławy. Do tej pory znanych i upamiętnionych na tabliczkach epitafijnych jest tylko 160 żołnierzy. Pracownikom Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą udało się zidentyfikować w sumie 534 osoby, których nazwiska zostaną upamiętnione.

Prace remontowe obejmą m.in.: przebudowę ogrodzenia obiektu od strony zachodniej; wymianę utwardzenia nawierzchni; wymianę 287 krzyży na krzyże granitowe wraz z montażem; wymianę 287 tabliczek epitafijnych na grawerowane tabliczki epitafijne wykonane ze stali, wzorowane na żołnierskich znakach tożsamości z 1931 roku; weryfikację w Centralnym Archiwum Wojskowym listy osób pochowanych; modernizację kwatery wojennej żołnierzy AK poległych w miejscowości Bronisławy poprzez wykonanie repliki mogiły z granitu; wymianę tablic na monumentach na nowe ze zaktualizowaną treścią.

A A A
20.06.2019
godz.11:56
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość