przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
371431 odwiedzin
Nowy sztandar, stary patron

To był wielki dzień dla Szkoły Podstawowej nr 1. W środę 22 maja odbyła się uroczystość nadania placówce nowego sztandaru i imienia Jana Pawła II. Dzień wcześniej społeczność szkolna uczestniczyła w mszy św., a później w barwnym pochodzie do siedziby placówki.

Uroczystość otworzyła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1, Małgorzata Gorgis, która powitała gości - byłych i obecnych pracowników szkoły, przedstawicieli władz samorządowych różnego szczebla oraz uczniów sochaczewskiej „jedynki”.

- Wielu obecnym na tej sali dane jest po raz drugi przeżywać tę doniosłą uroczystość. Dokładnie 17 lat temu, 22 maja 2002 roku, imię Jana Pawła II otrzymywało wówczas nowo powstałe gimnazjum. Dziś mamy powtórzenie tej historii, to samo imię otrzymuje Szkoła Podstawowa nr 1. Patron towarzyszy nam na każdym kroku. Mamy go w sercach, umysłach i swoich działaniach - mówiła Małgorzata Gorgis.

Sztandar i imię Jana Pawła II dla Szkoły Podstawowej nr 1 nadano na mocy uchwały Rady Miejskiej w Sochaczewie. Jej treść odczytał przewodniczący rady, Sylwester Kaczmarek.

Zaproszeni goście, w tym fundatorzy sztandaru, wbili symboliczne gwoździe na specjalnej tablicy pamiątkowej. Dokonali tego m.in.: poseł Maciej Małecki, wicemarszałek sejmiku województwa mazowieckiego - Adam Orliński, przewodniczący rady miejskiej - Sylwester Kaczmarek, zastępca burmistrza - Marek Fergiński, przedstawiciel starostwa powiatowego - Michał Orzeszek, przedstawiciel Mazowieckiego Kuratorium Oświaty - Jerzy Pawłowski, ksiądz z parafii św. Wawrzyńca - Grzegorz Krupa, przedstawicielka rady rodziców - Beata Domańska, reprezentująca samorząd szkolny SP 1 uczennica klasy 8a - Natalia Donat, przedstawicielka rady pedagogicznej SP 1 Maria Maćkowiak. Ostatni gwóźdź wbił uczeń klasy 7c - Dominik Słupski, który przeznaczył swoje oszczędności na ufundowanie sztandaru. Społeczność szkolna nagrodziła go gromkimi brawami.

Następnie odbyła się uroczysta   prezentacja   i przekazanie   sztandaru, po czym przedstawiciele wszystkich klas Szkoły Podstawowej nr 1 złożyli ślubowanie na sztandar.

- Cieszę się, że chcecie naśladować świętego, który całe życie był wierny Bogu i ojczyźnie. O nauce Jana Pawła II można mówić bardzo długo. „Wymagajcie od siebie, choćby nikt od was nie wymagał” - to jego słowa. Życzę wam, żebyście wokół siebie zawsze mieli nauczycieli, wychowawców, którzy od was wymagają, ale w życiu żebyście wymagali także od siebie. Papież Jan Paweł II mówił, że każdy z nas ma zbiór wartości, których nie można porzucić. Dajmy przykład naszym postępowaniem, że dzieło naszego papieża jest żywe pośród nas - mówił poseł Maciej Małecki.

- To niezwykły dzień, który zapisze się w historii szkoły. Dzień, w którym nawiązujecie do tradycji jej „poprzedniczki”, opatrzonej tym samym numerem, do jej sukcesów i osiągnieć. Gratuluję kadrze pedagogicznej oraz wszystkim uczniom. Wierzę, że w kolejnych latach nowe pokolenia będą również przynosić nam satysfakcję. Wszystkiego dobrego, niech patron prowadzi was do osiągania założonych celów - mówił zastępca burmistrza odpowiedzialny za miejską oświatę - Marek Fergiński.

Dyrektor   „jedynki” Małgorzata Gorgis przyjmowała gratulacje i prezenty od przybyłych gości, m.in. od szefów innych placówek oświatowych z terenu miasta, a także dyrektorów ze Szkół Podstawowych w Kozłowie Biskupim i Rybnie. Uroczystość zakończyła się programem artystycznym zatytułowanym „Jego śladami chcemy iść...” w wykonaniu uczniów, w którym przybliżyli postać nowego - starego patrona ich szkoły.

Sztandar SP nr 1 ma wymiary płótna 120 x 100 cm. Jego rewers ma kolor beżowy, jest wykończony złotym otokiem i złotymi frędzlami. Znajduje się na nim napis „Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II”. W jego centralnej części widnieje haftowany wizerunek papieża Polaka. Awers jest w kolorze czerwonym z wizerunkiem polskiego godła - Orła Białego. Pod nim wyszyto złoty napis - Sochaczew 2019.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

A A A
24.05.2019
godz.08:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt