przejdź do Sochaczew.pl
207603 odwiedzin
Finału nie było, są nagrody

Nie odbył się 23 Finał Konkursu Młodych Dziennikarzy organizowany przez naszą gazetę. Od ponad 20 lat, nieprzerwanie, spotykaliśmy się z redaktorami szkolnych pism i ich opiekunami, organizowaliśmy warsztaty, nagradzaliśmy ich dziennikarską pracę. A w tym roku udział w Finale KMD zgłosiły cztery szkoły. Dla nas - organizatorów to przykra wiadomość.

Tym bardziej, że w tym roku prowadziliśmy   warsztaty dziennikarskie, podczas których uczyliśmy młodzież składu gazety w bezpłatnym programie Open Office oraz obróbki graficznej w GIMP, i że podczas tego finału mieliśmy ocenić pracę wykonaną przez młodzież.

O powody rezygnacji z KMD pytaliśmy w placówkach, które dotychczas chętnie w nim uczestniczyły. Usłyszeliśmy, że nauczycielom brakuje czasu, że mają nadmiar obowiązków, oraz że w ramach nauczycielskiego protestu nie uczestniczą w żadnych wydarzeniach ponadobowiązkowych.

Próbujemy zrozumieć nauczycielskie racje, choć jeden z wiernych uczestników konkursu, który nie opuścił żadnej edycji, na wiadomość, że odwołujemy tegoroczny finał, napisał do nas: „Z przykrością przyjęliśmy informację o odwołaniu KMD. Pojawia się pytanie, jak ma się 18 dni strajku do 10 miesięcy pracy, m.in. ze szkolnym kołem dziennikarskim? Trochę ta argumentacja o poświęcaniu uwagi codziennym sprawom pachnie zdemonizowaniem. My też strajkowaliśmy”.

Być może wypaliła się także formuła papierowych gazetek. Już wcześniej otrzymywaliśmy sygnały, że młodzież woli się wymieniać   informacjami w internecie, niż na papierze. To jest niestety globalny trend, z którym trudno walczyć. Upadają ogólnopolskie   pisma,   drastycznie spadają nakłady gazet, bo tryumfy święci wirtualny świat. Musimy się z tym pogodzić, choć dla osób tak przywiązanych do słowa drukowanego, jak autorka niniejszego tekstu, to bolesne doświadczenie.

Mimo odwołania Finału KMD, redakcja postanowiła przyznać „Kolorowe Ołówki” za teksty poświęcone budżetowi obywatelskiemu. Otrzymują je: I miejsce Bartosz Matuszewski, SP w Młodzieszynie, II miejsce Wiktoria Sobolik, III miejsce Natalia Donat, wyróżnienie - Amelia Wszoła - wszystkie trzy autorki są uczennicami Szkoły Podstawowej nr 1 w Sochaczewie.

Ponadto, nie mając pewności, czy odbędą się kolejne finały, postanowiliśmy przyznać dwa dodatkowe „Kolorowe Ołówki”:
- Alicji i Januszowi Wlazło za wieloletnią pracę z młodymi dziennikarzami, prowadzenie koła dziennikarskiego w Gimnazjum w Młodzieszynie, a obecnie w Szkole Podstawowej w Młodzieszynie, ogromne zaangażowanie w wydawanie szkolnej gazetki „Styk”, a później „Styk, czyli co w szkole piszczy”
- Zespołowi Szkół w Erminowie za wieloletnie, nieprzerwane wydawanie szkolnej gazetki „Widziadełko”, zaangażowanie, entuzjazm, który dodawał kolorytu wielu finałom KMD.
Redakcja „Ziemi Sochaczewskiej” dziękuje wszystkim młodym dziennikarzom i ich opiekunom za pracę włożoną w  wydawanie szkolnych gazetek. Doceniamy ją i liczymy na to, że będziecie ją kontynuować. Dziękujemy również Pracowni Reklamowej „Adams” za autorskie statuetki w turnieju o Kolorowy Ołówek.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
06.06.2019
godz.11:38
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość