przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307506 odwiedzin
Najlepiej jest z rodziną

Obchodzone corocznie w Sochaczewie Dni Rodziny przyniosły w maju wiele imprez, pikników i koncertów. Uczestniczyły w nich dzieci, rodzice, dziadkowie, a wszystkim przyświecał jeden cel: zatrzymajmy się na chwilę, zróbmy coś razem.

Co prawda to dopiero półmetek miejskich obchodów, ale i tak jest o czym pisać, bo niby temat ten sam, a każda placówka przygotowała go po swojemu.

Spotkały się całe pokolenia
Na obchody Dni Rodziny w Dziennym Domu Pomocy Społecznej złożyły się programy artystyczne, gry i zabawy oraz wspólne muzykowanie. Licznie stawili się na nich pensjonariusze i przyjaciele placówki.

Swoje programy zaprezentowały Miejskie Przedszkole nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Przedszkole Niepubliczne Diecezji Łowickiej im. św. Aniołów Stróżów. Następnie z maluchami bawili się seniorzy, którzy niezwykle chętnie przyjmują dzieci w DDPS. Hasłem spotkania był cytat ze św. Jana Pawła II - „Rodzina to miejsce gdzie zaczyna się życie, a miłość nigdy nie gaśnie”.

Dzień później Środowiskowy Dom Samopomocy we współpracy z Krajowym Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Potrzebującym „Z Sercem Do Wszystkich” zorganizował spotkanie dla uczestników placówki, ich rodzin oraz zaproszonych gości. Doceniając serdeczną atmosferę imprez w ŚDS, 23 maja tych ostatnich pojawiło się bardzo wielu.

Środowiskowy Dom Samopomocy służy osobom niepełnosprawnym intelektualnie, ale nikt, kto obejrzał program w ich wykonaniu, nie ma wątpliwości, że to osoby wrażliwe, zdolne, które z pomocą terapeutów potrafią robić piękne rzeczy. I taka była inscenizacja znanego wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Barwne kostiumy i takaż scenografia, dowcip sceniczny, oprawa muzyczna zachwyciły publiczność, a artystom przyniosły zasłużone brawa.

Jednym z ważniejszych elementów majowych spotkań w ŚDS jest wspólne biesiadowanie przy grillu i słodkościach. Na terenie ośrodka ustawiane są długie stoły pod zadaszeniem, aby biesiada mogła trwać kilka godzin, bo po grillu przychodzi czas na zabawę taneczną.

Zacieśnianie więzi
Po spotkaniu wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Edward Stasiak powiedział: „Impreza w ŚDS to kontynuacja corocznych spotkań rodzin, których święto obchodzimy 15 maja, a które ustanowione zostało przez ONZ w 1993 r. Celem tego święta jest pogłębienie relacji rodzinnych, zacieśnienie więzi, jako że w ostatnich latach mocno się one rozluźniły, a niekiedy zanikły. To spotkanie pokazało, jak rodziny potrafią się integrować, wspólnie bawić, razem spędzać czas. Na podkreślenie zasługuje świetne przygotowanie się personelu placówki oraz mam do wspólnego grillowania”.

Tę wypowiedź Edwarda Stasiaka można zastosować do wszystkich innych rodzinnych propozycji, a był to m.in. piknik w Szkole Podstawowej nr 4. W piątek 24 maja na terenie przyszkolnym zebrała się chyba cała społeczność placówki - dzieci, rodzice, nauczyciele.

Atrakcji było tyle, że trudno było skupić się na jednej. Na zaimprowizowanej scenie występowali uczestnicy szkolnego konkursu „Mam talent”, uczniowie i ich rodzice z kartonowych pudełek budowali „Szkołę marzeń”, mogli wziąć udział w quizie „Czy znasz swoją rodzinę”. Była także sensoplastyka, czyli taplanie się w jadalnej plastelinie, były góry klocków, planszówki, fotobudka, zajęcia sportowe i wóz strażacki - jednym słowem - do wyboru, do koloru.

W roli głównej dyrektor
Dyrektor SP 4, Anna Kuliś, twierdzi, że realizacja tylu pomysłów w jednym miejscu i czasie, to zasługa rodziców, którzy mocno zaangażowali się w imprezę. Tatusiowie zajęli się stroną logistyczną i organizacyjną, mamy piekły ciasta na kiermasz, robiły owocowe szaszłyki, prowadziły loterię fantową.

Tego samego dnia świętowała Szkoły Podstawowej nr 2. Pogoda wyjątkowo dopisała, dlatego szkolne boisko pokryło się kocami, na których zasiedli rodzice i dzieci, babcie i dziadkowie. Atmosfera radosnej zabawy towarzyszyła wszystkim przez cały dzień.

Dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas, na płycie boiska ustawiono dmuchane zjeżdżalnie oraz namioty inspirujące do kreatywności i dziecięcej twórczości. Były wśród nich strefy: „Junior Odkrywca”, „Robotyka - matematyka”, Strefa przedszkolaka, „Świetlica w szkole”. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się występy na scenie, a wśród nich pokazy taneczne i wspólne muzykowanie. Były także wozy strażackie i pokaz pierwszej pomocy.

Niezwykle   barwnym punktem programu był występ Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Folklorek”, a później premiera musicalu „Akademia pana Kleksa”,   przygotowanego przez szkolne koło teatralne. Widowisko wzbudziło tym większe emocje, że w postać pana Kleksa wcielił się dyrektor szkoły, Dariusz Kosiński. Zwieńczeniem imprezy była wspólna zabawa z zespołem rodzinnym „Paula i Sławomir”.
O tym, jak świętowano w pozostałych placówkach, napiszemy w następnym wydaniu „ZS”.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
05.06.2019
godz.08:28
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt