przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307502 odwiedzin
Więcej na drogi i bezpieczeństwo

21 maja odbyła się VII sesja rady miejskiej. W jej trakcie, dzięki niemal sześciomilionowej nadwyżce z ubiegłego roku, dokonano poważnych zmian w budżecie, a w Wieloletniej Prognozie Finansowej zabezpieczono pieniądze na budowę amfiteatru na podzamczu oraz widowni na niemal 900 miejsc siedzących.

Sesję rozpoczęła minuta ciszy, którą uczczono pamięć Jacka Zawadzkiego, radnego I kadencji rady miasta w latach 1990-1994 i wiceprzewodniczącego rady w latach 1991-1994. Potem radni przeszli od zmian budżetu oraz ściśle związanej z nim Wieloletniej Prognozy Finansowej. Burmistrz zaproponował, aby z ubiegłorocznej nadwyżki sfinansować nowe zadania, takie jak budowa oświetlenia w czterech ulicach czy zakup autobusów dla ZKM. W Wieloletniej Prognozie Finansowej, w roku 2020, zwiększono wydatki na  budowę amfiteatru wraz z widownią, czyli ostatni etap zagospodarowania otoczenia ruin zamku i terenów rekreacyjnych nad Bzurą. Ratusz zebrał oferty firm zainteresowanych tym kontraktem, lecz do zapewnienia stuprocentowego finansowania, zamknięcia przetargu i podpisania umowy z wykonawcą robót należało dołożyć 2.480.000 zł. Za budową amfiteatru i całym pakietem zmian w budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej opowiedziało się jedenaścioro radnych z PiS i Sochaczewskiego Forum Samorządowego. Ośmioro z Koalicji Obywatelskiej i klubu Bezpartyjnych Samorządowców wstrzymało się od głosu.

W dalszej części sesji rada wyraziła zgodę na użycie herbu Sochaczewa na nowym sztandarze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Zgodziła się także na uruchomienie kąpieliska nad Bzurą. Przed nami czwarty rok działania plaży i trzeci sezon kąpieli w wyznaczonym do tego miejscu. Wzorem poprzednich lat kąpielisko uruchomi MOSiR, który zadba, by w określonych godzinach na plaży byli ratownicy WOPR. O uruchomieniu miejsca do kąpieli pozytywnie wypowiedziały się Inspektorat Ochrony Środowiska, Sanepid i Wody Polskie - Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej.

Rada przeznaczyła do sprzedaży kilka interesujących działek. Do kupienia już niedługo będzie m.in. ponad 7,2 tys. m2 przy ulicy Fabrycznej (jedna działka, możliwa zabudowa, gdyż ostatnio złagodzono przepisy mówiące o odległości budynków mieszkalnych od torów kolejowych) i prawie 11 tys. m2 przy ulicy Granicznej (wokół zabudowa jednorodzinna). Do kupienia będzie także prawie 30-metrowa kawalerka znajdująca się w budynku przy ul. Słowackiego (parter) z przypisanym do niej garażem.

Jednogłośnie i bez żadnych uwag ustalono zasady, na jakich dokonany zostanie wybór projektów skierowanych potem do realizacji w ramach Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Na pomysły zgłoszone przez mieszkańców będzie 1,2 mln złotych. Uchwała opisuje szczegółowo terminy, kto i kiedy może zgłosić projekt do SBO, kto dokona weryfikacji wniosków czy wyboru tych, skierowanych pod głosowanie.

Jednogłośnie zatwierdzono, obowiązujący od września br., plan sieci szkół podstawowych prowadzonych przez samorząd miasta wraz z granicami obwodów szkolnych.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

Pakiet zmian w tegorocznym budżecie miasta
- 1.368.500 -
na drogi, czyli przede wszystkim kontynuację programu „Drogi zamiast błota” oraz pokrycie kosztów darmowych przejazdów specjalną weekendową linią ZKM wożącą pasażerów spod stacji PKP do Żelazowej Woli
- 400.000 zł -
na budowę oświetlenia w ulicy Granicznej
- 356.500 zł -
na utrzymanie zieleni, pielęgnację drzew, sprzątanie ulic i placów
- 255.000 zł -
na organizację Dni Sochaczewa, wakacyjnych wydarzeń kulturalnych, obchodów 80 rocznicy Bitwy nad Bzurą i 75 rocznicy wybuchu powstania warszawskiego 
- 251.000 zł -
na rozwój systemów gospodarowania wodami opadowymi na terenie miasta
- 200.000 zł -
na rozbudowę komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej
- 200.000 zł -
na zakup używanych autobusów (140 tys. wyłoży budżet miasta, 60 tys. gmina Kampinos)
- 150.000 zł -
na budowę oświetlenie w ulicach Radosnej, Jesionowej i Chełmońskiego
- 104.400 zł -
na organizację kolonii i półkolonii, programy i akcje profilaktyczne
- 100.000 zł -
na budowę środowiskowego placu zabaw dla dzieci przy ulicy prezydenta Kaczorowskiego
- 100.000 zł -
na organizowanie zajęć sportowych, kolonii i półkolonii dla dzieci z trudnych wychowawczo rodzin, imprezy integracyjne i programy profilaktyczne
- 90.000 zł -
dla policji na zorganizowanie dodatkowych patroli
- 50.000 zł -
na organizację zajęć sportowych i zawodów
- 45.000 zł -
na zakup nowego samochodu policyjnego
- 40.000 zł -
na organizację letnich wydarzeń kulturalnych oraz współorganizację Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego na Mazowszu
- 40.000 zł -
na wykonanie planu adaptacji miasta do zmian klimatu
- 30.000 zł -
na aktualizację projektu założeń do planu zaopatrzenia miasta w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe
- 25.000 zł -
dla muzeum ziemi sochaczewskiej na remont kwater wojennych na cmentarzu
przy ul. Traugutta
- 22.000 zł -
na wykonanie przyłącza energetycznego do siedziby DDPS
- 10.000 zł -
na nagrody dla funkcjonariuszy policji za wybitne osiągnięcia w pracy

A A A
22.05.2019
godz.08:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt