przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307494 odwiedzin
„Chopin na Mazowszu”

Taki tytuł nosi wystawa Barbary Jachimowicz pokazywana w galerii „Trakt” Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie. W czwartek, 23 maja, odbył się wernisaż z udziałem autorki prac i licznie przybyłych gości. Wystawę można oglądać do końca maja.

Pokaz blisko 30 prac związanych z Chopinem i Mazowszem zorganizowało SCK, a reprezentująca je Marta Wasilewska mówiła podczas wernisażu, że to zaszczyt dla placówki gościć prace Barbary Jachimowicz. Przedstawiają one mazowieckie pejzaże, miejsca, w których bywał artysta oraz prace inspirowane jego muzyką. Malarka dzieliła się opowieściami o okolicznościach powstania obrazów, snuła mało znane historie z czasów Fryderyka Chopina i współcześnie z nim żyjących artystów, odpowiadała na pytania gości.

Wystawa zgromadziła wielu sochaczewskich malarzy, poetów, przyjaciół Barbary Jachimowicz. Malarze zgodnie twierdzili, że wiele zawdzięczają autorce prac, która wprowadzała ich w arkana sztuki, pomagała kształtować indywidualny styl twórczości, była ich mentorem i pierwszym nauczycielem. Jej uczniem był np. Marcin Hugo-Bader. Lokalni poeci, m.in Jolanta Małczak i Stanisława Podgórska, przekonywały, że opowieści o sztuce i malarstwo Barbary Jachimowicz były inspiracją do napisania wierszy, które zresztą odczytały podczas wernisażu. Z kolei osoby niezwiązane z żadnym kierunkiem sztuki twierdzą, że pani Barbara to dobra, wrażliwa i bezinteresowna osoba, która nikogo nie zostawia bez pomocy.

Do tych przymiotów należy dodać, że autorka wystawy przez 30 lat pracowała w domu kultury przy ul. Żeromskiego. Przez jej pracownię przeszły setki młodych uzdolnionych ludzi, 34 osoby ukończyły różne uczelnie plastyczne. Prowadziła także pracownię dla dorosłych, z której wyszły dziesiątki malarzy – amatorów.

Barbara Jachimowicz jest laureatką wielu lokalnych i ogólnopolskich konkursów, za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną otrzymała nagrodę Ministra Kultury. Jest też Sochaczewianką Roku 2015. Tytuł ten zdobyła w plebiscycie organizowanym przez tygodnik „Ziemia Sochaczewska”.

Zainteresowani twórczością sochaczewianki powinni się pospieszyć, bo wystawa będzie czynna tylko do końca maja.

Jolanta Sosnowska

A A A
24.05.2019
godz.13:02
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt