przejdź do Sochaczew.pl
206058 odwiedzin
Wieczór z muzyką i ceramiką

W Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie 27 kwietnia odbyły się dwa ciekawe wydarzenia kulturalne. Pierwsze to wernisaż wystawy ceramiki Mai Ryż i Ewy Boguszewskiej pt. "Terra - różne oblicza" w Galerii ZeDeK. Drugie – koncert zespołu HuRaban w Klubie Kontrast. Zarówno wystawa, jak i klubowy koncert spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta.

Wystawa M. Ryż i E. Boguszewskiej to pierwsza ekspozycja ceramiki w Galerii ZeDeK. Na wernisażu wystawy "Terra – różne oblicza" można było zobaczyć wyroby ceramiczne, zarówno artystyczne, jak i użytkowe. Niektóre z nich, np. misy i patery projektu Mai Ryż, spełniają obydwie te funkcje. Artystka zaprezentowała także dekory ścienne, obrazy ceramiczne oraz abstrakcyjne formy przestrzenne. Co było inspiracją przy ich powstawaniu?

- Pomysły przychodzą zewsząd. Czasami bardzo niespodziewanie, poprzez zatrzymanie się na jakimś elemencie rzeczywistości, np. wykadrowanym w umyśle fragmencie drzewa, napotkanej roślinie, kałuży - tłumaczy Maja Ryż.

W jej pracach widać dodatkowo zastosowanie technik graficznych, szczególnie w obrazach i symetrycznych dekorach ściennych.

Równie ciekawe prace zaprezentowała druga autorka wystawy - Ewa Boguszewska zajmująca się ceramiką od ponad 15 lat. Artystka obecnie uczy się w pracowni rzeźby Centrum Promocji Kultury dzielnicy Praga Południe M. St. Warszawy. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz, które chętnie zdobi elementami ceramicznymi. Jej, zaprezentowane na wystawie, prace mogą być doskonałym elemnetem wystroju wnętrz każdego mieszkania. Uwagę przykuwały wyroby ceramiczne w formie zwierząt, które służą także jako klimatyczne lampiony.

Równie klimatycznie było tego wieczoru w Klubie Kontrast. Na klubowej scenie wystąpił legnicki zespół HuRaban, prezentujący brzmienia ludowe z całego świata. Zespół koncertuje głównie za granicą: w Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Włoszech i Norwegii, ale zawsze chętnie wraca do kraju, żeby wystąpić przed polską publicznością.

W trakcie koncertu w "Kontraście" było nastrojowo i lirycznie, a momentami niezwykle energetycznie. HuRaban, w skład którego wchodzą trzy kobiety: Fabiana Raban (multiinstrumentalistka - skrzypce, kontrabas, instrumenty orientalne), Hanna Włodarczyk (gitara) i Monika Zapaśnik (wokal, instrumenty orientalne) zaprezentował unikatową mieszankę muzyki ludowej wielu narodowści, m.in. bałkańską, żydowską, polską i latynoską, w oparciu o moc orientalnych instrumentów. Oprócz tradycyjnych skrzypiec, gitary czy kontrabasu, można było usłyszeć m.in.: bębny obręczowe, darbukę i tamborę. A wszystko to uzupełnione przejmującym głosem Moniki Zapaśnik, którym wokalistka niemalże zahipnotyzowała publiczność.

Całość zachwycała niepowtarzalną energią i dbałością o każdy dźwięk. Była to muzyczna podróż poprzez różne rejony świata, w wykonaniu zespołu, który, mimo skromnego   3-osobowego składu, dysponuje brzmieniem, jakiego nie powstydziłaby się orkiestra.

Iza Strzelecka


Wystawę "Terra – różne oblicza" można oglądać w Galerii ZeDeK w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie do 9 maja. Wstęp wolny.
Do Klubu Kontrast zapraszamy 11 maja o godzinie 19.00 na Filmowy Jam Session, w ramach którego zaprewzentowany zostanie film "Metropolis" z muzyką na żywo zagraną przez Władysława Komendarka. Wstęp wolny.

A A A
01.05.2019
godz.08:45
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość