przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245192 odwiedzin
Oszust „na policjanta” nie pozostanie bezkarny

Mundurowi zatrzymali mężczyznę, który na początku kwietnia odebrał pieniądze od 81–latki oszukanej metodą „na policjanta”. Podejrzany usłyszał zarzut oszustwa. Za popełniony czyn grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Na początku kwietnia kilku mieszkańców naszego powiatu odebrało telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza policji. Oszust podszywający się pod mundurowego wypytywał o ilość zgromadzonych   środków pieniężnych. Niektórzy usłyszeli też historię, że ich wnuk lub syn miał wypadek. Większość od razu zakomunikowała rozmówcy, że nie da się oszukać i kończyła rozmowę.

Seniorka straciła oszczędności życia
Niestety, inaczej zareagowała 81–letnia mieszkanka Sochaczewa. Seniorka po wysłuchaniu opowieści o wypadku drogowym i informacji, że jeśli nie przekaże pieniędzy to jej syn trafi do więzienia, dała oszustom kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Po przyjęciu zawiadomienia o przestępstwie, policjanci zaczęli szukać sprawców oszustwa. Ustalili, że osobą, która odebrała pieniądze, jest 31–letni mieszkaniec Sochaczewa. Mężczyzna został zatrzymany, trafił do policyjnego aresztu i usłyszał zarzut oszustwa, które popełnił wspólnie z nieustalonymi na tę chwilę sprawcami. Podejrzanemu grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Policjanci pracują nad zatrzymaniem kolejnych osób mających związek z tą sprawą.

Ostrzeż swoich najbliższych
Przy zwalczaniu tego typu wyłudzeń bardzo ważne jest uświadomienie osobom starszym grożących im niebezpieczeństwa ze strony oszustów. Wiele w tej mierze zależy od osób najbliższych, które na co dzień powinny uczulać swoich rodziców, babcie czy dziadków.

Oszuści do wyboru swojej ofiary najczęściej wykorzystują książkę telefoniczną. Wybierają imiona, które mogą należeć do starszych osób. Telefonują na wybrany numer, po czym rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jej imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą konwersacją. Później fałszywy krewny, opowiadając wymyśloną historię prosi, o pożyczkę. Oszust informuje, że nie może osobiście odebrać pieniędzy i że po gotówkę przyjdzie znajomy.

Często też przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Wmawia seniorowi, że dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami urywa się.

Zachowaj ostrożność i powiadom policję
- Prawdziwi policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach – mówi oficer prasowy KPP Sochaczew Paweł Rynkiewicz. - Prawdziwy policjant nigdy nie poprosi o przekazanie jakichkolwiek pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚP czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel gotówki, natychmiast dzwońmy, co ważne z własnego telefonu, pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów.

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 czy 997 - zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę. Wystukanie któregoś z tych krótkich numerów w trakcie trwania rozmowy, nie powoduje zakończenia poprzedniego połączenia i nadal rozmawiamy z oszustem.

O każdym przypadku, kiedy kontaktują się z nami podejrzane osoby, należy powiadamiać policję. Już sama próba wyłudzenia pieniędzy, nieważne czy skuteczna, jest przestępstwem.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
07.05.2019
godz.09:13
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt