przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245120 odwiedzin
Zbliża się muzealna noc

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zaprasza na wieczorne spotkanie z historią i sztuką. Noc Muzeów to doskonała okazja, by wieczorem, za darmo, obejrzeć nie tylko wystawy stałe i czasowe, lecz skorzystać z dodatkowych atrakcji szykowanych specjalnie na tę okazję. W tym roku Noc Muzeów odbędzie się 18 maja.

Noc ma zachęcać rodaków do odwiedzania muzeów w ich miejscach zamieszkania, w czasie rodzinnych wycieczek i wakacji, przy każdej nadarzającej się okazji. Muzealnicy chcieliby, aby udział w wernisażach, prelekcjach historycznych, spotkaniach autorskich z pisarzami i innych wydarzeniach artystycznych stał się dla Polaków czymś oczywistym. Swoją akcją przekonują, by do muzeów zaglądać nie raz w roku, lecz regularnie.

- Po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów w sochaczewskiej placówce odbędą się dwa koncerty. Najpierw wystąpią uzdolnieni wokaliści, laureaci ostatniej edycji festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”. Ich prezentacje przypomną o heroicznej postawie żołnierzy niezłomnych, ale usłyszmy też piękne pieśni wojenne. Podobny, patriotyczny repertuar, szykuje „Patria”, czyli działający od kilku lat w SCK zespół wokalno-mundurowy - mówi naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Niewiadomska-Kocik.

- Dla historii miasta ten rok jest wyjątkowy. Od stycznia świętujemy 80. rocznicę wybuchu Bitwy nad Bzurą, a kulminacja obchodów nastąpi we wrześniu. Stąd w programie Nocy Muzeów tyle akcentów związanych z jubileuszem – dodaje Joanna Niewiadomska-Kocik.

Zachęca jednocześnie, by na wieczorne spotkanie z historią zabrać najmłodszych. To z myślą o nich muzeum uruchamia fotobudkę oraz plenerowe dioramy historyczne (teren skansenu). Na miejscu będzie można obejrzeć umundurowanie, uzbrojenie i ekwipunek piechoty i kawalerii polskiej z 1939 r., kupić książkę na kiermaszu, w tym najnowszą publikację „Bitwa nad Bzurą w dokumentach i wspomnieniach - tom 1- 14 Dywizji Piechoty”.

Cały czas otwarte będą wystawy stałe: „Pole Bitwy 1939-1945”, „Nad Bzurą bez zmian 1914-15 r.”, „Przeszłość w ziemi ukryta - archeologia ziemi sochaczewskiej” oraz skansen sprzętu bojowego.

Wieczorne spotkanie z historią organizują: muzeum, burmistrz miasta, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. 

Program Nocy Muzeów w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą:
18.00 - otwarcie wystawy „Bitwa nad Bzurą 1939-2019 r.”.
18.10 - wykład „Szlakiem 14 Dywizji Piechoty na Ziemi Sochaczewskiej”
- Jakub Wojewoda.
18.30 - koncert laureatów Festiwalu „Nie mówię szeptem, gdy mówię skąd jestem”.
19.00 - wykład  „W obiektywie wrażego aparatu - Obrona Sochaczewa 1939 r., w niemieckiej fotografii archiwalnej” - Radosław Jarosiński.
20.00 - wykład „Muzeum ziemi wydarte - Maciej Wojewoda i jego kolekcja podniesiona z pola bitwy” - Jakub Wojewoda.
20.20 - wykład „Badania archeologiczne terenu Bitwy nad Bzurą 1939 r.” - Mariusz Samborski.
20.40 - wykład „Uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy piechoty - polskich i niemieckich w 1939 r. - porównanie” - Michał Górny.
21.00 - Koncert zespołu „Patria”.

Bieg, ognisko, zwiedzanie
18 maja wieczorne atrakcje z okazji Nocy Muzeów przygotowuje także Fundacja Ochrony Zabytków działająca w zespole pałacowo-parkowym w Sochaczewie przy ul. Gawłowskiej 148. Pierwsza z nich to bieg terenowy dla wszystkich grup wiekowych. Bieg przełajowy o długości 1814 metrów odbędzie się w naturalnie utrudnionym terenie parku, wcześniej planowane są krótsze biegi dla dzieci i młodzieży. Po biegu ognisko, wspólne śpiewanie oraz zwiedzanie pałacu i wystaw – „Franciszkanie z Niepokalanowa na przymusowych robotach fortyfikacyjnych w rejonie Sochaczewa 1944-45” oraz pocztówek starego Sochaczewa z kolekcji Andrzeja Kornackiego.

Ramowy plan wydarzenia: 17.00-18.00 – zapisy do udziału w biegach, 18.00-20.00 – biegi, 19.00-22.00 – ognisko i zwiedzanie.

Opłata wpisowa do biegu wynosi 10 zł dla niepełnoletnich i 20 zł dla dorosłych (w cenie „pakiet ogniskowy”). Dochód w całości zostanie przeznaczony na cele statutowe Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza.

Pociągiem Retro do Chopina
We współpracy z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Sochaczewskim Centrum Kultury, 18 maja Noc Muzeów organizuje także Muzeum Kolei Wąskotorowej wraz z Domem Urodzenia F. Chopina w Żelazowej Woli. Rozpocznie ją wycieczka zabytkowym wąskotorowym pociągiem Retro z Muzeum Kolei Wąskotorowej do Żelazowej Woli i z powrotem.
18:10-18:35 – przejazd pociągiem z Muzeum Kolei Wąskotorowej do stacji Chodaków.
18:40-18:50 – przejazd autokarami do muzeum w Żelazowej Woli.
19:00-20:00 – recital w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. W interpretacji wybitnego pianisty Janusza Olejniczaka oraz sopranistki Ewy Leszczyńskiej usłyszymy dzieła takich kompozytorów jak Stanisław Moniuszko, Fryderyk Chopin, Maria Szymanowska, Kazimierz Lubomirski, Ignacy Komorowski i Michał Kleofas Ogiński.
20:10-20:20 – przejazd autokarami z Żelazowej Woli do stacji Chodaków.
20:25-20:50 – przejazd pociągiem ze stacji Chodaków do Muzeum Kolei Wąskotorowej.

(daw)

A A A
13.05.2019
godz.13:38
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt