przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269009 odwiedzin
PSS nie zwalnia tempa

Bez niespodzianek przebiegło tegoroczne walne zebranie „Społem” PSS w Sochaczewie. Józef Chocian przedstawił dobrą sytuację spółdzielni a członkowie po raz 29 powierzyli mu funkcję prezesa zarządu. Spółdzielnia w tym roku przygotowuje się do jubileuszu 90-lecia istnienia oraz kolejnej dużej inwestycji.

Mimo silnej konkurencji na rynku „Społem” nadal nieźle sobie radzi. Działalność handlową prowadzi w 15 sklepach na terenie miasta, we własnej piekarni w Chodakowie, w Cafe&Bar na placu Kościuszki i na targowicy.

Handel i inwestycje
Sytuacja finansowa spółdzielni jest na tyle dobra, że w 2018 r. mogła sobie pozwolić na sfinansowanie inwestycji w wysokości 1,6 mln zł. Główną wartość stanowi kamienica wybudowana przy ul. Staszica, ale także inne przedsięwzięcia mające na celu poprawę jakości handlu i pracy.

Co do kamienicy, to przypomnijmy, że powstała ona w miejscu parterowego budynku ze sklepem agd. Inwestycja okazała się trudna, potrzebne były specjalne fundamenty i idealna zgodność z projektem, gdyż nowy budynek musiał się zmieścić między dwiema stojącymi od lat kamienicami. Przedsięwzięcie się udało i dzisiaj nowy obiekt świetnie wpisuje się w architekturę tego odcinka ulicy Staszica. Na parterze powstał nowoczesny sklep patronacki z artykułami gospodarstwa domowego. I co istotne, wygląd okolic placu Kościuszki znacznie się poprawił.

Zachęcony tą inwestycją, prezes Chocian planuje kolejną. Wystąpił z wnioskiem do urzędu miasta o odsprzedanie maleńkiej działki na placu Kościuszki, w miejscu, gdzie obecnie stoi kiosk. Działka o powierzchni 79 mkw. przylega bezpośrednio do gruntu, na którym usytuowany jest tzw. okrąglak. Właścicielem tej działki i budynku jest PSS.

Plan na kilka lat
- Zwróciłem się do urzędu z wnioskiem o odsprzedanie tego małego fragmentu placu na polepszenie warunków działki sąsiedniej, czyli tej, na której stoi nasz okrąglak. To pierwszy krok do planowanej w tym miejscu większej inwestycji - mówi Józef Chocian.

Temat, podobnie jak wszystkie uchwały dotyczące zbycia gruntów, stanął na sesji rady miejskiej, która wyraziła zgodę na sprzedaż. Wspomniany fragment placu czeka teraz na wycenę.

- Co do nowej inwestycji, są to na razie wstępne plany. Mamy zamiar w przyszłości wyburzyć krytykowany przez mieszkańców okrąglak, a na jego miejscu postawić kamienicę zbliżoną wyglądem do tej już stojącej na placu. Dzięki jednolitej zabudowie, przedłużonej budynkiem muzeum, powstałaby pierzeja zamykająca rynek od strony północnej - opowiada prezes.

Co się w nim znajdzie, jeszcze nie wiadomo, ale zapewne będzie to obiekt o charakterze usługowym, w dodatku w bardzo dobrej lokalizacji. Prezes Chocian twierdzi, że najprawdopodobniej na parterze zostanie ulokowana część gastronomiczna, na wyższych kondygnacjach biura na wynajem.

Dostojny jubileusz
Sochaczewska PSS obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Z tej okazji spółdzielnia zaplanowała na czerwiec uroczyste spotkanie kontrahentów i pracowników spółdzielni.

Jak przypomina Józef Chocian, za początek „Społem” w Sochaczewie uważa się małą spółdzielnię spożywców powstałą w 1929 r. przy zakładach chemicznych Boryszew. Ta inicjatywa szybko zyskała zwolenników i jeszcze w tym samym roku Spółdzielnia Spożywców „Społem” pojawiła się w centrum miasta, a później w Chodakowie, przy ówczesnej Fabryce Sztucznego Jedwabiu. We wszystkich przypadkach były to małe sklepy powołane przez miejscowych pracowników, którzy zapewne wzorowali się na swoich kolegach z Warszawy, Radomia czy Płocka. To tam, 150 lat temu, powstały pierwsze spółdzielcze stowarzyszenia. Dlatego za datę narodzin spółdzielczości spożywców na ziemiach polskich przyjmuje się rok 1869.

- Żadna organizacja handlowa w kraju nie ma tak bogatej przeszłości i tradycji służenia ludziom w różnych okresach historii Polski, poczynając od zaborów, okresu wojen i powojennej odbudowy, w gospodarce niedoborów, stanu wojennego i w okresie przemian ustrojowych - przekonuje Józef Chocian, dodając, że jednym z najważniejszych działaczy spółdzielczych minionego wieku był Stanisław Wojciechowski, późniejszy prezydent Polski.

Okrągłe rocznice istnienia PSS w Sochaczewie są zawsze uroczyście obchodzone  W tym roku, oprócz 90-lecia „Społem”, będzie jeszcze jeden powód do świętowania. 50-letni staż pracy w PSS obchodzi Józef Chocian, spółdzielca z krwi i kości, działający także w  ogólnopolskich strukturach „Społem”, od 29 lat prezes sochaczewskiej spółdzielni.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
25.04.2019
godz.13:09
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt