przejdź do Sochaczew.pl
206051 odwiedzin
„Sochonostalgia” w bibliotece

Wśród sochaczewian jest wielu pisarzy i poetów z bogatym wachlarzem zainteresowań literackich. Wiersze pisała i pisze również pani Barbara Sobkowicz, gość środowego spotkania autorskiego, zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Sochaczewie.

Pierwsze próby podejmowała, gdy miała 6 lat, potem będąc nastolatką, a i teraz zdarza się jej „popełnić” wiersz. Związana od zawsze z Sochaczewem, bo tu się urodziła, uczyła, pracowała i mieszka po dziś dzień. Znamy ją jako polonistkę z liceum i instruktora ówczesnego ośrodka kultury. Pani Sobkowicz przeniosła zebranych w podróż w czasie po starym Sochaczewie. Autorka „Sochonostalgii”, wspomnień napisanych prozą, niezwykle ciepło i z uśmiechem wspominała bohaterów swojej książki i miejsca, których dziś nie ma lub są nie do poznania. Opowiadała, jak dawniej młodzież spędzała czas, o zabawach na dechach, przystani, o ulicy Warszawskiej, która w weekendy zamieniała się w promenadę, mieszkańcach, sochaczewskich rzemieślnikach, sklepikach, czerwonej i białej szkole, lecie spędzanym nad Bzurą.

Usłyszeliśmy wzruszającą historię jej pierwszej lalki i wózka przywiezionego przez kuzynkę wywiezioną na roboty do Niemiec. Mało kto wie, że autorka uczestniczyła w obiedzie czwartkowym u Grochowiaka. Wprowadził ją tam w czasach studenckich kolega Józef Gilo, nieżyjący dziś poeta. Było też o tym, jak udało się przekonać Wajdę do przyjazdu do Sochaczewa. Zachęcam do lektury „Sochonostalgii”.

Elżbieta Szczypińska

A A A
22.04.2019
godz.08:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość