przejdź do Sochaczew.pl
206068 odwiedzin
Nowe kwatery i miejsca do handlu

Od kiedy Zakład Gospodarki Komunalnej objął administrację cmentarza na Wypalenisku, następują zmiany w funkcjonowaniu nekropolii. Na terenach dotychczas porośniętych drzewami i krzakami sukcesywnie powstają miejsca pod nowe kwatery. ZGK chce też usystematyzować handel na terenie obiektu.

Przez ostatnie dwa lata na terenie cmentarza przeprowadzono wiele prac porządkowych i drobnych modernizacji. Między innymi: rozebrano starą nieczynną od lat toaletę; pomalowano elewację kaplicy; brama wjazdowa na cmentarz otwiera się automatycznie; posadzono drzewa; częściowo naprawiono istniejącą nawierzchnię asfaltową oraz wykonano nowe alejki i chodniki (ok. 500 m2).

Poprawę odczuli także kierowcy. Po zakończeniu drugiego etapu przebudowy ulicy Trojanowskiej wzdłuż ogrodzenia powstało kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych. W ubiegłym roku miasto przeznaczyło dodatkowo 100 tysięcy na pełną przebudowę placu manewrowego ZKM i parkingu przed cmentarzem. Od kilku miesięcy jest on wyłożony nową kostką brukową.

Obecnie trwają przygotowania placu pod kwaterę w północno-zachodniej części - układany jest chodnik i wodociąg łączący ją z pozostałą częścią cmentarza. W najbliższych tygodniach zarządzający nekropolią planują też stworzenie nowych miejsc do handlu.

- Przed bramą główną cmentarza tworzymy plac pod miejsca handlowe z alejką prowadzącą na parking. Położyliśmy tam 100 m2 kostki brukowej i przygotowaliśmy pięć stanowisk z dostępem do bieżącej wody, kanalizacją i siecią elektryczną. Staną tam kioski i miejsca handlowe. Niebawem ogłosimy konkurs na ich dzierżawę. Jeśli zainteresowanie będzie większe, nie wykluczamy rozszerzenia pasa handlowego. To jak i pozostałe przedsięwzięcia wykonujemy wyłącznie ze środków własnych pochodzących z budżetu Zakładu Gospodarki Komunalnej - tłumaczy dyrektor sochaczewskiego ZGK, Paweł Krasucki. 

Cmentarz na Wypalenisku to najmłodsza nekropolia w naszym mieście. Pierwszy pogrzeb odbył się 11 stycznia 1988 roku. Dotychczas pochowano tu ponad 4400 zmarłych. Całkowita powierzchnia Cmentarza Komunalnego wynosi blisko 6,6 ha. W styczniu 2017 roku jednostkę włączono w strukturę Zakładu Gospodarki Komunalnej. W 2018 roku, zgodnie z przepisami zakazującymi samorządom prowadzenia działalności pogrzebowej (nie wykluczają one administrowania terenami cmentarzy), ZGK ogłosił przetarg na wynajem znajdującego się na terenie nekropolii budynku, w którym mieści się m.in. kaplica i chłodnie. Obiekt posiada powierzchnię ponad tysiąca metrów kwadratowych wraz z przylegającymi do niego podjazdami, schodami i dojściem, a także placem przed garażami i okalającym terenem zielonym. Przetarg wygrało Przedsiębiorstwo Pogrzebowe „Haron”. Będzie ono korzystać z dzierżawionej infrastruktury nie krócej niż do 2028 roku.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

A A A
21.04.2019
godz.08:13
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość