przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245192 odwiedzin
Grypa zbiera żniwo

Wracamy do tematu grypy, a to za sprawą śmiertelnego zachorowania w naszym powiecie. Wirus nadal nie odpuszcza, a lekarze apelują, aby nie lekceważyć objawów choroby i przede wszystkim szczepić się w odpowiednim czasie.

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że od 1 września 2018 do 22 lutego 2019 r. odnotowano w Polsce 2,8 mln zachorowań i 67 zgonów spowodowanych wirusem grypy. Śmiertelne żniwo nie ominęło naszego najbliższego regionu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Sochaczewie, rejestrująca wszystkie przypadki zachorowań lub podejrzeń zachorowań w naszym powiecie, potwierdziła zgon osoby, u której stwierdzono obecność wirusa grypy typu A/H1N1. Sanepid nie ujawnia szczegółów, poza faktem, że zmarła osoba była mieszkańcem powiatu sochaczewskiego.

PSSE prowadzi dokładną statystykę, opartą na cotygodniowych meldunkach z ośrodków zdrowia i placówek medycznych. Od 1 stycznia do 15 marca w sochaczewskim   sanepidzie odnotowano prawie 4800 przypadków   zachorowań (i podejrzeń zachorowań) na grypę. W analogicznym okresie 2018 roku zgłoszono ogółem blisko 6600 przypadków.

Warto dodać, że w ubiegłym roku, mimo że statystycznie zachorowań było więcej, nie zarejestrowano przypadku zgonu z powodu tej choroby zakaźnej. Nasuwa się więc pytanie, czy w tym sezonie panuje tak zjadliwy wirus grypy, czy są jakieś inne przyczyny poważnych konsekwencji chorobowych.

Odpowiedzi nie trzeba szukać daleko, bo sami pacjenci przyznają, że zamiast „wyleżeć” grypę, chodzą z jej objawami dokąd się da. Kiedy trafiają do przychodni, często są to już powikłania pogrypowe. Te, jak twierdzą lekarze, mogą być bardzo różne - od zapalenia płuc czy uszu po choroby serca. A ponieważ nie ma leku na grypę, najlepiej zapobiegać zachorowaniu.

Beata Fergińska, Państwowy   Powiatowy   Inspektor   Sanitarny w Sochaczewie,   apeluje   do mieszkańców powiatu o podejmowanie działań profilaktycznych   polegających m.in. na przyjmowaniu szczepień przeciwko grypie, szczególnie przed rozpoczęciem sezonu grypowego.

- Szczepienie się jest przejawem nie tylko odpowiedzialności za swoje zdrowie, ale także wyrazem troski o bezpieczeństwo najbliższych. Działanie zapobiegawcze w formie corocznego szczepienia przeciwko grypie jest najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania i związanych z nim powikłań - dodaje Beata Fergińska.

Mimo   wspomnianych zagrożeń szczepionka przeciw grypie nie jest refundowana. Musimy ją kupić sami na receptę wypisaną przez naszego lekarza rodzinnego. Na szczęście jest to wydatek około 20 zł. Z darmowych szczepionek mogą skorzystać mieszkańcy Sochaczewa, którzy ukończyli 60 lat. Program ten od wielu sezonów, na przełomie września i października, realizuje i finansuje urząd miejski. Corocznie korzysta z niego 500 seniorów.

Jolanta Sosnowska
jolanta.sosnowska@sochaczew.pl

A A A
31.03.2019
godz.08:26
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt