przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245187 odwiedzin
Oszuści atakują seniorów

Przynajmniej trzy osoby z powiatu sochaczewskiego odebrały 18 marca telefon od mężczyzny podającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Oszust dopytywał o środki zgromadzone na koncie oraz opowiadał „bajkę” o rozpracowywaniu grupy przestępczej okradającej konta bankowe.

18 marca dyżurny został powiadomiony, że mężczyzna podający się za funkcjonariusza CBŚP zadzwonił do mieszkanki powiatu sochaczewskiego i wypytywał o środki zgromadzone na koncie bankowym. Twierdził również, że rozpracowuje grupę przestępczą odpowiedzialną za kradzieże pieniędzy z kont bankowych. Dwie inne osoby z naszego powiatu, do których dzwonił oszust, usłyszały podobną historię.

Przypominamy!
Kiedy senior odbiera telefon od osoby podającej się za policjanta, z prośbą o pomoc w akcji przeciwko oszustom, często sam daje się oszukać i traci oszczędności całego życia. Podobnie bywa w sytuacji, gdy chce pomóc „krewnemu”, który uczestniczył np. w wypadku drogowym.

Oszuści do wyboru swej ofiary bardzo często wykorzystują książki telefoniczne. Wybierają imiona, które mogą należeć do starszych osób. Następnie sprawca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Wmawia seniorowi, że dzięki temu będzie   można   zatrzymać prawdziwych   przestępców oszukujących starsze osoby na tzw. „wnuczka”. W rzeczywistości dzwoniący są przestępcami, którzy nie mają nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami urywa się.

Zapamiętajmy!
Prawdziwi policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚP czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów.

Jeżeli rozmówca proponuje Ci, że możesz potwierdzić autentyczność dzwoniącego policjanta pod numerem 112 czy 997- zanim zadzwonisz pod ten telefon, sprawdź czy na pewno rozłączyłeś poprzednią rozmowę, a najlepiej skorzystaj z innego aparatu telefonicznego, np. od sąsiada.

mł. asp. Agnieszka Dzik

A A A
01.04.2019
godz.12:30
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt