przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245075 odwiedzin
Nadchodzą archeolodzy

Już od 9 lipca w centrum Sochaczewa rozpoczną się kolejne wykopaliska archeologiczne. Prace potrwają cały miesiąc. Tym razem specjaliści badać będą nie tylko wzgórze zamkowe, ale również południową pierzeję rynku. Czy czeka nas kolejny wysyp znalezisk?

W ubiegłym roku efektem wykopalisk na sochaczewskim zamku było odkrycie pozostałości bramy oraz mostu zamkowego, a także pozyskanie wielu archeologicznych skarbów. Badacze sami przyznawali, że efekty przeszły ich najśmielsze oczekiwania. Wśród zabytków znalazły się m.in. unikatowe szklanice fletowate czy pieczęć cechu rzemieślniczego. Tym razem zakres badań będzie znacznie szerszy. Czy w związku z tym naukowcy odkryją kolejne nieznane partie fundamentów obiektu, a także jeszcze więcej przedmiotów pochodzących z czasów świetności sochaczewskiej warowni? (...)

Na tegoroczne badania władze miasta przeznaczyły 15 tys. zł. Za taką samą kwotę zostaną one przeprowadzone również w 2013 r. W ten sposób, w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy,  znalazły się dwa miesięczne sezony badawcze. Zgodnie z planem będą to ostatnie kampanie archeologiczne na wzgórzu zamkowym.Wymienione kwoty mogą się wydawać duże. Nic bardziej mylnego. Gdyby miasto zorganizowało podobne przedsięwzięcie w oparciu o wolnorynkowe ceny, za pracę archeologów zapłacić musiałoby minimum 60 tys. zł. 

- Stowarzyszenie „Nasz Zamek” posiada swoje kontakty wśród naukowców i dzięki temu udaje nam się od lat przyciągać do Sochaczewa najwyższej klasy specjalistów za bardzo niewielkie pieniądze – mówi Łukasz Popowski. - Taką postacią był prof. Leszek Kajzer, kierownik badań na zamku w 2006 i 2007 r., taką jest również pomagający mu ówcześnie i nadzorujący zeszłoroczne oraz tegoroczne prace Tomasz Olszacki - jeden z najlepiej zapowiadających się kastellolgów tj. specjalistów od zamków, w kraju. Udało nam się zafascynować go tematem sochaczewskiego obiektu. Dociekanie, jak wyglądała przeszłość zamku stało się również jego pasją. 

Więcej w najnowszym numerze "ZS".

Agnieszka Poryszewska

A A A
03.07.2012
godz.09:07
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt