przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307499 odwiedzin
Wszystko o e-PIT

15 lutego na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl uruchomiono nową usługę  - Twój e-PIT. W jej ramach urząd skarbowy automatycznie przygotowuje i udostępnia roczne zeznania podatkowe. Od nas zależy, czy zechcemy skorzystać z gotowego e-PIT-a, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie.

Od tego roku każdy podatnik może oszczędzić czas i łatwiej rozliczyć ulgi, ponieważ nie musi już dostarczać do urzędu skarbowego dokumentów. Ponadto ci, którzy skorzystają z elektronicznej formy rozliczenia, szybciej otrzymają zwrot nadpłaty podatku - w ciągu maksymalnie 45 dni, zamiast 3 miesięcy. Od początku roku płatnicy przesłali do administracji skarbowej 35 mln dokumentów - PIT-8C, PIT-R, PIT-40A, PIT-11A. Na ich podstawie oraz na bazie danych z rozliczenia PIT za  2017 r. powstały elektroniczne zeznania, które udostępniono w usłudze Twój e-PIT.

W Krajowej Infolinii Skarbowej  (z tel. stacjonarnego 0 801 055 055, z tel. komórkowego (22) 330 03 30) działa nowa opcja - po wybraniu 6 następuje połącznie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące Twojego e-PIT-a. Dodatkowo w urzędach skarbowych w całej Polsce udostępniono podatnikom ponad 500 stanowisk komputerowych z bezpiecznym dostępem do portalu podatkowego podatki.gov.pl. Jeżeli ktoś nie ma internetu albo nie wie, jak korzystać z usługi Twój e-PIT, może przyjść do urzędu i z pomocą pracowników sprawdzić rozliczenie PIT, które dla niego przygotowano.

(opr. ap)

Twój e-PIT - najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć

Dla kogo jest dostępna usługa Twój e-PIT w 2019 r.?
Jest ona dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników, którzy uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze zbycia akcji), tj. składają PIT-37 lub PIT-38.

Gdzie i kiedy będzie dostępny Twój e-PIT?
Zeznanie podatkowe są dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl.

Czy skorzystanie z usługi Twój e-PIT jest obowiązkowe?
Nie. Podatnik samodzielnie wybiera, czy chce skorzystać z e-PITa sporządzonego przez administrację skarbową, czy też samodzielnie wypełnić zeznanie podatkowe.

Czy korzystając z usługi można liczyć na szybszy zwrot podatku?
Termin zwrotu nadpłaty podatku został skrócony z 3. miesięcy do 45. dni, o ile zeznanie zostanie złożone drogą elektroniczną. Nie oznacza to jednak, że podatnicy będą oczekiwali na zwrot aż 45 dni. Urzędy skarbowe będą się starały, aby podatnicy otrzymali zwrot nadpłaty podatku jak najszybciej.

Jak wygląda zapłata podatku w ramach usługi e-PIT?
Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez skarbówkę, to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane. W sytuacji gdy z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi odpowiednią informację na ten temat. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku - termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu.

A A A
13.03.2019
godz.11:50
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt