przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307498 odwiedzin
Liczy się każdy mieszkaniec

Co roku sochaczewski ratusz przeznacza na prozdrowotne programy profilaktyczne około 40 tys. zł. Badania ultrasonografem, profilaktyka raka piersi, nieodpłatne szczepionki dla seniorów - to tylko niektóre z propozycji dla mieszkańców przygotowanych przez Wydział Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta. Podobne działania zaplanowano na ten rok.

- Staramy się przygotować możliwie pełną ofertę dla jak największej grupy mieszkańców miasta. W tym roku duży nacisk położymy na profilaktykę i poprawianie świadomości społecznej w dziedzinie zapobiegania chorobom cywilizacyjnym. Nie znaczy to jednak, że zabraknie nieodpłatnych badań - mówi naczelnik wydziału, Joanna Kamińska.

Profilaktyka raka piersi
W ubiegłym roku z badań mammograficznych skorzystało blisko tysiąc mieszkanek Sochaczewa. Każdego miesiąca w naszym mieście gościł przynajmniej jeden mammobus, w którym wykonywane były nieodpłatne badania piersi. Tak samo będzie w 2019.

- Koordynujemy te badania profilaktyczne, dbamy o ich odpowiednie wypromowanie. Przy badaniach finansowanych z budżetu miasta, a robimy takie dwa razy w roku dla pań nieobjętych programem prowadzonym przez NFZ, to u nas pacjentki mogą umówić się na konkretną godzinę - wyjaśnia Joanna Kamińska.

Najbliższe badania mammograficzne przeprowadzone zostaną 21 marca oraz 5, 10 i 23 kwietnia. Sfinansuje je NFZ, a to oznacza, że zbadać mogą się kobiety w wieku od 49 do 70 roku życia, które przez ostatnie dwa lata nie korzystały z tej możliwości. Panie przed 49 rokiem życie i po siedemdziesiątce mogą skorzystać z badań, które w dniach 25 i 26 maja, z okazji Dnia Matki, finansuje sochaczewski ratusz.

Badania dla najmłodszych
W ubiegłym roku, dzięki współpracy ratusza i Fundacji Ronalda McDonalda, nieodpłatnemu badaniu ultrasonograficznemu poddanych zostało 208 dzieci w wieku od dziewiątego miesiąca do szóstego roku życia. Pozwoliło to na wczesne wykrycie odstępstw od normy u 53 małych pacjentów, dzięki czemu dzieci zostały skierowane do specjalistów.

- Bardzo cenimy sobie trwającą kilka lat współpracę z Fundacją Ronalda McDonalda. Miasto pokrywa koszt przeprowadzonych badań tj. 69 zł za osobę, co jest stawką bardzo atrakcyjną, biorąc pod uwagę, że na rynku komercyjnym przeprowadzenie USG kosztuje około 150 zł. Niestety nie uda się przeprowadzić tej akcji w 2019 r. Wynika to z przyczyn technicznych. Fundacja oczekuje na nowy ambulans, dlatego akcję przeprowadzimy dopiero w przyszłym roku - mówi Joanna Kamińska.

Miasto honorowych dawców krwi
Jednym z priorytetów ratusza jest krzewienie idei krwiodawstwa. W ramach tych działań prowadzona jest współpraca z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Dzięki temu dwa razy w miesiącu (w każdą pierwszą i trzecią środę) sochaczewianie mają możliwość oddania krwi w ustawionym na placu Kościuszki krwiobusie. Najbliższa taka akcja zaplanowana została na 20 marca.

Tylko w 2018 roku sochaczewianie oddali 240 litrów krwi, a ambulans gościł w naszym mieście 27 razy. Wsparcie od ratusza otrzymuje również Klub Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej, mający siedzibę w kramnicach przy ul. 1 Maja. Krwiodawcy mogą też liczyć na atrakcyjne zniżki w ramach Sochaczewskiej Karty Mieszkańca.

Szczepienia przeciw grypie
Jesienią wrócą bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Objęci zostaną nimi sochaczewianie powyżej 60. roku życia, którzy darmową szczepionkę otrzymają we wskazanej przez ratusz aptece.

- Z doświadczenia wiemy, że 500 szczepionek to ilość optymalna dla takiego miasta jak Sochaczew. Dlatego od pięciu lat zakupujemy ich właśnie tyle - podkreśla naczelnik Kamińska.

Finansowane przez ratusz akcje szczepień to w ostatnich latach: 250 szczepionek w 2011 roku, 300 w następnym, 400 dawek w 2013 i począwszy od 2014 - co roku po pół tysiąca.

Biała sobota
W tym roku urząd miasta planuje zorganizować „Białą Sobotę”, w ramach której będzie można bezpłatnie wykonać takie badania jak EKG, pomiar poziomu cholesterolu i glukozy, czy pomiar ciśnienia krwi. Wyniki będzie można na miejscu skonsultować ze specjalistami.

Na 2019 rok zaplanowano także badania densytometryczne, w ramach których sochaczewianie będą mogli sprawdzić gęstość swoich kości. O ich terminie ratusz poinformuje z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

 

A A A
12.03.2019
godz.14:12
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt