przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
307486 odwiedzin
Inwestujemy w tereny zielone i rekreacyjne

Gdy za oknem kilkanaście stopni na plusie, z kopyta ruszył sezon budowalny. Powstają bulwary nad Bzurą, przystań kajakowa wraz z kawiarnią przy plaży miejskiej, prowadzone są dalsze prace nad Utratą w Chodakowie. Ratusz zlecił także korektę projektu amfiteatru, by bez straty na jakości i funkcjonalności obiektu obniżyć koszty jego budowy.

Miejskie inwestycje budowlane, choć w ograniczonym zakresie, były prowadzone praktycznie przez całą zimę, która okazała się wyjątkowo łaskawa. Teraz, wraz z nadejściem wiosny, firmy kontynuują prace w jeszcze większym zakresie. Zajrzeliśmy na place budowy i sprawdziliśmy postęp robót.

Bulwarami pospacerujemy w czerwcu
Na terenach położonych między ulicami Podzamcze i Moniuszki trwa budowa bulwarów. W ramach tego przedsięwzięcia powstają ścieżki pieszo-rowerowe wzdłuż wzgórza zamkowego i skarpy, ścieżki wzdłuż nadbrzeża rzeki. Nad Bzurą zamontowane zostaną ławki, wiaty rekreacyjne z oświetleniem i stojakami rowerowymi. Zgodnie z założeniami w maju ma nastąpić odbiór techniczny obiektu, w czerwcu bulwary powinny być już dostępne dla gości. Tymczasem inwestycja wchodzi w kolejny etap.

- Ścieżki na bulwarach wykonywane są z tak zwanego czesanego betonu. Wylewa się je bezpośrednio na betonie konstrukcyjnym. W związku z tym nie mogły być ukończone przy ujemnych temperaturach. Wykonawca planuje kontynuację robót w drugiej połowie marca, gdy nocą temperatura nie będzie spadała poniżej zera - tłumaczy Urszula Cielniak, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM.

Skończą w terminie
Na początku roku na terenie inwestycji doszło do uszkodzenia szalunków pod wylewanym właśnie stropem. Ekspertyza pokazała, że przyczyną zdarzenia było nieprecyzyjne zamocowanie podpór.

- Sprawę badał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowalnego. Dziś już wiemy, że strop będzie wylewany od nowa, jeszcze raz trzeba go w całości zaszalować, uzbroić i zalać betonem. Wykonawca deklaruje, że dotrzyma pierwotnego terminu zakończenia robót, czyli zejdzie z placu budowy do końca października. Warto podkreślić, że wszystkie koszty związane z ponownym wylaniem stropu poniesie wykonawca, nie miasto - mówi Urszula Cielniak.

Na pierwszym piętrze powstającej kawiarni będzie stumetrowa sala konsumpcyjna, bar, dwie toalety dla klientów oraz niemal trzydziestometrowy taras wychodzący w stronę rzeki, zapewniający gościom piękny widok na Bzurę i jej otoczenie. Łącznie ta kondygnacja ma mieć 226,8 m2 powierzchni. Pod nią znajdzie się magazyn sezonowy dla kajakarzy mający 151 m2 powierzchni. Budynek od strony wejścia głównego będzie miał 4 m wysokości, a od strony rzeki 8,2 metra. Obiekt i jego otoczenie mają być dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Latem ognisko nad Utratą
Kolejny plac budowy znajduje się w Chodakowie nad Utratą, gdzie powstają tereny rekreacyjne.

Przypomnijmy, że inwestycja warta blisko 700 tys. zł zakłada powstanie 600 metrów alejek przeznaczonych zarówno dla pieszych jak i rowerzystów. Cały obszar oświetlą 22 lampy, a uzupełnieniem będzie tzw. mała architektura, czyli ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz dwie zadaszone altany wyposażone w ławki i stoły. W centralnym punkcie stanie też okrągłe palenisko, gdzie będzie można organizować spotkania przy grillu. Nad Utratę mają prowadzić dwie trasy - od strony mostu i ulicy Młynarskiej oraz nowe schody od strony ulicy Hotelowej.

Główna ścieżka spacerowa nad Utratą jest już niemal ukończona (pozostał jeszcze odcinek od strony ul. Młynarskiej), obecnie trwa układanie drugiej warstwy tłuczniowej. W kolejnych tygodniach powstaną place, na których znajdować się będą wiaty piknikowe i miejsca na ogniska. Pozostały do wykonania jeszcze roboty elektryczne. Tereny mają być oddane do użytku na przełomie czerwca i lipca.

Kto zbuduje amfiteatr?
W lutym burmistrz Piotr Osiecki zlecił firmie Heinle, Wischer und Partner Architekci aktualizację kosztorysów inwestorskich oraz skorygowanie projektu amfiteatru, by bez straty dla jakości obniżyć koszty tego przedsięwzięcia.

- Nie zmieniamy całego projektu. Zdecydowaliśmy się jedynie na wyłączenie z jego zakresu niektórych elementów, które można będzie np. wykonać za rok czy dwa. Nie wpłynie to na funkcjonalność samego amfiteatru. Rezygnacja z niektórych rozwiązań, według wstępnych szacunków, pozwoli zredukować koszt inwestycji - uzasadnia Urszula Cielniak.

Urząd otrzymał już zaktualizowaną dokumentację i możliwe, że jeszcze w marcu ogłosi przetarg na budowę amfiteatru. Być może teraz znajdzie się firma, która zaproponuje rozsądną cenę. Poprzednie próby wyłonienia wykonawcy kończyły się fiaskiem, bowiem złożone oferty znacznie przekraczały kwotę zabezpieczoną na ten cel. W ostatnich tygodniach widać jednak pozytywną tendencję, że do przetargów przystępuje więcej firm, jest między nimi konkurencja, a to może oznaczać ustabilizowanie się rynku usług budowalnych i spadek cen.

Maciej Frankowski
maciej.frankowski@sochaczew.pl

A A A
13.03.2019
godz.09:12
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt