przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338485 odwiedzin
Escape room przy otwartych drzwiach

Kreatywna biblioteka to hasło, które towarzyszy sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu sochaczewskiego w tym roku szkolnym. Ostatnie warsztaty (środa 20 lutego br.) „Escape Room” w bibliotece, właściwie „Pokój zagadek w bibliotece”, pokazały, że biblioteka szkolna z pewnością może być miejscem twórczej zabawy. I wcale nie musi odbywać się przy zamkniętych drzwiach. W warunkach szkolnych to nawet niewskazane.

Zamknąć możemy szufladki, szafy, szafki, skrzynki lub okręcić worki, koperty, pakunki sznurkiem, linką, łańcuchem na końcu z zamknięciem na szyfr.  Dzieci rozwiązują zagadki, odgadują kody i szyfry, szukają podpowiedzi na czas, ucząc się i przy okazji świetnie bawiąc.

Nagrodą mogą być przywileje, dobra ocena, słodka niespodzianka, a nie klucz do zamkniętych drzwi. Grupowe zmagania rozwijają umiejętność pracy zespołowej, przestrzegania reguł „zdrowej rywalizacji”. Grę możemy wykorzystać do poznania postaci literackich, sprawdzenia znajomości lektury, powtórki materiału z dowolnego przedmiotu, nauki ortografii i innych. Wszystko zależy od inwencji nauczyciela i tego, jaki chce osiągnąć cel. Optymalny czas to godzina. Należy zadbać o odpowiedni klimat, ale i rekwizyty, gadżety, przebrania, tekstylia, taśmy ostrzegawcze do oddzielenia stref, skrzynki lub szafki zamykane na szyfr lub kluczyk. Tak przygotowany scenariusz  przyda się na „nagłe zastępstwo”. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do zabawy, zrobić symulację, przećwiczyć wcześniej, napisać instrukcję, zapisać szyfry, opisać miejsca ukrytych rekwizytów. W grze można wykorzystać pieczątki. Każdy uczestnik po wykonaniu zdania i zebraniu kompletu pieczątek otrzymuje bonus.

Warsztaty poświęcone były poznaniu etapów przygotowania i realizacji zabawy w escape room w warunkach szkolnych. Oprócz tego uczestnicy na sobie przetestowali przygotowane zagadki i szyfry podczas praktycznego „mini escape room’u”. Z sukcesem ukończyli zabawę na trzy minuty przed końcem wyznaczonego czasu.

Kolejne   kreatywne warsztaty odbędą się pod hasłem „DRAMA, czy dramat w bibliotece?”, na które już dziś serdecznie zapraszamy.

Elżbieta Szczypińska

A A A
25.02.2019
godz.08:00
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt