przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
338487 odwiedzin
Zmarł biskup łowicki

W czwartek 21 lutego w południe zmarł biskup Alojzy Orszulik, w latach 1992-2004 ordynariusz diecezji łowickiej, a następnie biskup senior w tejże diecezji. Miał 90 lat.

Alojzy Orszulik urodził się w 1928 r. na Śląsku. Pochodził z rodziny rolniczej. W 1948 r. rozpoczęła się jego droga do kapłaństwa, która wiodła m.in. przez zgromadzenie pallotynów w pobliskim Ołtarzewie. Przeszedł wszystkie szczeble kościelnej edukacji, docierając na Wydział Prawa Kanonicznego KUL.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r., a kilka lat później rozpoczął pracę w Sekretariacie Episkopatu Polski. Jedne z ważniejszych zadań to udział w pracach Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, przygotowywanie pielgrzymek papieskich, udział w obradach Okrągłego Stołu, a w końcu negocjowanie w imieniu Stolicy Apostolskiej konkordatu z polskim rządem.

W 1989 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym w diecezji siedleckiej, a w 1992 r. objął urząd biskupa nowo powstałej diecezji łowickiej. Zajmował go do emerytury w 2004 r. W tym czasie powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, diecezjalną Caritas oraz radio Victoria.

Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miast Łowicza i Łęczycy. Był honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W 2010 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Orderem Orła Białego.

 

A A A
21.02.2019
godz.08:03
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt