przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245192 odwiedzin
Tysiące na zasiłkach?

 

Pojawiła się szansa na zwiększenie kryteriów uprawniających do otrzymywania zasiłków rodzinnych i świadczeń pielęgnacyjnych. Oznacza to nie tylko, że mniej podań będzie odrzucanych. Wyższe kryteria mogą stać się wybawieniem dla wielu sochaczewskich rodzin.

 

Pracownicy działu świadczeń rodzinnych przyznają, że obecne kryteria są bardzo surowe. W zasadzie spełnić mogą je tylko osoby bezrobotne, otrzymujące zasiłki lub pracujące za najniższą pensję. Dochody nie mogą przekraczać 504 zł na osobę w rodzinie i 583 zł w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko. Powyższe kwoty są sztywne. Nie można ich przekroczyć nawet o kilka groszy. Z tego powodu odrzucanych jest wiele wniosków.

- Ostatnie podwyżki progu wprowadzone zostały w 2004 r. Wszyscy wiemy, jak bardzo na przestrzeni lat wzrosły koszty utrzymania - powiedział nam Jadwiga Milczarek, kierownik działu świadczeń rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sochaczewie. 

(...)

 

Z zasiłku rodzinnego korzysta blisko 2 tys. sochaczewskich rodzin. Miesięcznie wypłacanych jest około tysiąca zasiłków pielęgnacyjnych. W tej chwili nie da się oszacować, o ile wraz z kryterium, wzrośnie liczba wypłat. Jeżeli tak wiele rodzin jest w stanie spełnić obecne, surowe kryteria, każde jego złagodzenie spowoduje gwałtowny wzrost próśb o wsparcie.

- Najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie w listopadzie. Coś więcej będziemy wiedzieć już we wrześniu, kiedy skończy się okres zasiłkowy - mówi Jadwiga Milczarek.

Więcej w kolejnej "Ziemi".

(ap)

A A A
29.06.2012
godz.13:49

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt