przejdź do Sochaczew.pl
207415 odwiedzin
Jak nie popaść w rutynę

W bibliotece Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Sochaczewie  odbyło się spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu sochaczewskiego w ramach sieci współpracy i samokształcenia.

Tym razem było o rutynologii, jak sobie z nią radzić w życiu prywatnym i zawodowym i o stronach internetowych przydatnych w pracy bibliotekarza.

Rutyna to „choroba duszy”. Porządkuje nasz świat, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, pozwala wykonywać wiele czynności „na autopilocie”. Ale sprawia, że stajemy się nudni, brakuje nam ciekawości. Rutyna pojawia się, kiedy przestajemy czerpać radość z codziennych działań, zaczynamy odczuwać spadek motywacji, chroniczne zmęczenie i  zniechęcenie.

Co zrobić, żeby nie popaść w rutynę? Zmienić swoje przyzwyczajenia i lepiej wykorzystywać każdy dzień. Regularnie stawiać przed sobą nowe wyzwania, dzięki czemu zmienimy poglądy na to, co jest w naszym zasięgu, pozbędziemy się ograniczających nas przekonań na swój temat. Wyzwania to nowe doświadczenia i sposoby działania, które otwierają umysł i wytrącają nas z utartych torów.

Zmiany wprowadzamy małymi krokami, chodzi o to, by starać się robić dobre, inne rzeczy dla siebie samego, np. zmienić drogę do pracy, posłuchać innej muzyki...

Zajęcia na temat rutynologii poprowadziły K. Wiśniewska i E. Daniłowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie.

Zainteresowanym tematem polecamy książki Stephane Garnier „Żyć jak kot” i „Twoje drugie życie zaczyna się kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno” Raphaelle Giordano.

W drugiej części spotkania Aneta Stępień przedstawiła strony internetowe przydatne w pracy bibliotekarzy. Warto, w poszukiwaniu materiałów, zajrzeć do Europeany (biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum), Federacji Bibliotek Cyfrowych (zbiory polskich instytucji kultury) i do Polony, czyli zdigitalizowanych zbiorów Biblioteki Narodowej. Jeśli szukamy grafiki na wolnych licencjach, mamy do dyspozycji Pixabay - źródła bezpłatnych zdjęć i filmów. W opracowaniu zbiorów pomoże Katalog Rozproszonych Bibliotek Polskich. Jeśli ktoś poszukuje ciekawych i przydatnych darmowych programów do wykorzystania w pracy biblioteki, może zajrzeć na stronę narzedziaetwinning.blogspot.com.  W poszukiwaniu inspiracji do prowadzenia zajęć pomoże Elektroniczna Biblioteka Pedagogiczna. Wykaz stron przydatnych jest zamieszczony na stronie www.biblioteka.tarnow.pl/strony-dla-bibliotekarzy.

Aneta Stępień

A A A
11.02.2019
godz.09:21
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość