przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
240026 odwiedzin
Z historią w tle

Około 40 uczestników brało udział w grze miejskiej „Z dziejów Sochaczewa” przygotowanej przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Olbrzymim zainteresowaniem cieszyły się również pokazy   rekonstrukcyjne zorganizowane z okazji rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

W sobotę 2 lutego gracze, w oparciu o specjalny plan, poruszali się po mieście, spotykali rekonstruktorów z różnych epok, rozwiązywali zagadki oraz przede wszystkim toczyli walkę z czasem.

Historyczna rozgrywka
Była to jedna z ciekawszych propozycji feryjnych MZSiPBnB. Ci, którzy zdecydowali się na start, otrzymali mapę Sochaczewa oraz listę, którą trzeba było wypełnić, rozwiązując zagadki umieszczone na wyznaczonej trasie. Ta rozpoczynała się oczywiście w muzeum i wiodła przez centrum Sochaczewa. By uniknąć spotkania na trasie, poszczególne zespoły startowały w określonych odstępach czasu. Uczestnicy odwiedzili siedem charakterystycznych punktów związanych z historią. Były to: popiersie Józefa Piłsudskiego przed budynkiem straży pożarnej, pomnik Bolesława Krzywoustego, cmentarz przy ul. Traugutta, hufiec, Miejską Bibliotekę Publiczną oraz oczywiście dawny ratusz, w którym obecnie mieści się muzeum.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkali się właśnie tam, gdzie czekały na nich ciepłe napoje oraz pączki. O zwycięstwie decydowały minuty, a różnice czasowe trzech pierwszych drużyn były nieznaczne. Jednak zwycięski zespół mógł być tylko jeden - najlepsi okazali się Filip i Marcel. Warto zaznaczyć, że, z uwagi na nieprzeciętne zaangażowanie, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami, wśród których znalazły się m. in. miejskie gadżety ufundowane przez Wydział Kultury, Promocji i Turystyki UM.

W powstańczym obozie
Kolejne wydarzenie w muzeum dotyczyło rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 9 lutego placówka zaprosiła mieszkańców na pokaz rekonstrukcyjny oraz wykłady poświęcone temu wydarzeniu.

„W obozie powstańców styczniowych 1863 r.” stanowiło solidną dawkę żywej historii, wspartą interesującymi prelekcjami. Zwiedzający mogli zobaczyć pokazy strzeleckie z broni czarnoprochowej w wykonaniu rekonstruktorów w strojach z epoki, poznać zasady walki z użyciem kos oraz bagnetów. Połączone siły trzech grup rekonstrukcyjnych - Grupy Strzelectwa Historycznego Czarna Kompania, Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Złoty Krzyż ze Zduńskiej Woli oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznych Kampinos prezentowały realia obozowego życia sprzed ponad 150 lat. Uzupełniały to wykłady dotyczące organizacji i przebiegu walk w odniesieniu do całego kraju i powiatu sochaczewskiego. Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja zabytków z czasów powstania styczniowego na ziemi sochaczewskiej. W zbiorach MZSiPnB znajdują się m.in. fragment drewnianego krzyża z mogiły Powstańców w Zaborowie Leśnym, historyczne zdjęcia z obchodów 54 rocznicy powstania styczniowego w Sochaczewie czy broń używana przez powstańców.

Agnieszka Poryszewska

A A A
10.02.2019
godz.09:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt