przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
262201 odwiedzin
Sochaczew w czołówce

Związek Powiatów Polskich opublikował wyniki najnowszego   ogólnopolskiego rankingu samorządów. Nasze miasto znalazło się na piątym miejscu w Polsce, w zestawieniu gmin miejskich. Tym samym odnotowaliśmy awans – przed rokiem zajmowaliśmy dziewiątą lokatę.

Ranking oparto na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa w nim wszystkich   samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Jest on jedynym w Polsce tego rodzaju rankingiem zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie online. Trwa przez cały rok, a po jego zamknięciu (co miało miejsce 1 lutego), ogłaszane są wyniki.

Samorządy sklasyfikowane w rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe miasta; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca; rozwój społeczeństwa   informacyjnego;   społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji;  ochrona zdrowia i pomoc społeczna; wspieranie gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Sochaczew zdobył w sumie 29620 punktów w 39 z 56 możliwych kategorii. Najwięcej, bo aż 9000 punktów (maksymalna liczba) przyznano nam za pozyskane środki finansowe pochodzące z funduszy europejskich, a 3000 punktów za wysokość dotacji z funduszy krajowych, czyli ministerialnych i rządowych. Warto przypomnieć, że w latach 2017-2018 burmistrz podpisał umowy w sprawie przyjęcia aż 44 mln zł różnych dotacji przeznaczonych przede wszystkim na inwestycje. Prawie 11 mln ratusz zdobył na wykonanie odwiertu geotermalnego, 8 mln na projekt „Sochaczewski Eko-bus“ (w tym zakup pięciu autobusów), 6,8 mln na rewitalizację trzech parków i terenów rekreacyjnych nad Utratą, 6,3 mln na budowę bulwarów, przystani kajakowej i kawiarni nad Bzurą, 6,1 mln na budowę amfiteatru i widowni na podzamczu oraz przebudowę stadionu przy ul. Warszawskiej, ponad 4 mln na termomodernizację budynków SCK w Boryszewie i Chodakowie oraz hali sportowej w Chodakowie.

Ponadto nasze miasto otrzymało punkty m.in. za: funkcjonujące izby gospodarcze, instytucje otoczenia biznesu; utworzenie punktu potwierdzającego profil zaufany ePUAP; za wielkość środków finansowych wydawanych na współpracę z organizacjami pozarządowymi; za dostosowanie urzędu dla osób niepełnosprawnych; za wspieranie zdolnej, utalentowanej młodzieży poprzez tworzenie systemów stypendialnych; ścieżki rowerowe zlokalizowane na terenie miasta.

Maciej Frankowski

A A A
13.02.2019
godz.13:58
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt