przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245191 odwiedzin
20 mln zł na rozwój ENERGOPu

W piątek 1 lutego w sochaczewskim Energopie odbyła się konferencja prasowa związana z dokapitalizowaniem w wysokości 20 mln zł, którego udzieliła firmie Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz perspektywom rozwoju zakładu. Energop otrzymane środki przeznaczy na inwestycje w sektorach strategicznych dla polskiej gospodarki: energetycznym, petrochemicznym, konstrukcji stalowych i atomowym.

To już kolejny raz, kiedy Energop zostaje dokapitalizowany. W połowie ub. roku zakład otrzymał z Funduszu Rozwoju Przedsiębiorczości 16 mln zł na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku. Miał za te pieniądze rozbudować oddział rurociągowy i unowocześnić linię produkującą konstrukcje stalowe. Do grupy kapitałowej ARP Energop dołączył w połowie ubiegłego roku. Dało to firmie potrzebny impuls, dzięki któremu staje się jedną z bardziej konkurencyjnych, nie tylko na polskim rynku.
- Po tych kilku miesiącach wiemy, że była to dobra decyzja. Spółka modernizuje linie produkcyjne, podpisuje kontrakty na współpracę z dużymi partnerami i zapełnia portfel zamówień na najbliższe lata. Energop może być liderem w swojej branży, ale żeby ten cel osiągnąć, potrzebne są inwestycje. Dzięki dokapitalizowaniu zakład rozwinie swoje możliwości produkcyjne i zyska nowe kontrakty - powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Głos zabrał również przewodniczący komisji ds. energii i skarbu państwa, poseł na sejm RP Maciej Małecki.
- Sochaczewski Energop może być championem w swojej branży. Cieszymy się, że ARP to dostrzega, że Skarb Państwa chce tu mocno zainwestować. A wierzę, że jest to bardzo dobra inwestycja z krótką perspektywą zwrotu. Mam ogromne poczucie satysfakcji nie tylko dlatego, że inwestycja dotyczy miasta, z którego pochodzę, ale także z powodu osobistych przekonań. Zawsze uważałem, że polskie firmy stać na wiele i trzeba im pomagać w rozwoju, a nie bezmyślnie prywatyzować i się ich pozbywać. Chciałem też zauważyć, że 20 mln zł dokapitalizowania dotyczy firmy, która główną siedzibę ma w mieście powiatowym. To najlepiej obrazuje, jak poważnie do potrzeby równomiernego rozwoju naszego kraju podchodzi rząd premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział Maciej Małecki.
Duża część dokapitalizowania przeznaczona zostanie na poszerzenie parku maszynowego o nowoczesny sprzęt, co ma umożliwić wzrost zdolności produkcyjnych zakładu o 25 proc. W najbliższych latach Energop ma skupić się na rozwoju kluczowych dla siebie działów, to jest: prefabrykacji rurociągów, produkcji zbiorników, cystern i pojemników metalowych do zastosowań przemysłowych, produkcji wytwornic pary do zastosowań przemysłowych oraz konstrukcji metalowych.
Spółka planuje także ekspansję zagraniczną. Udział eksportu w jej łącznych obrotach w ostatnich latach waha się w granicach 60-70 proc. Najwięcej Energop sprzedaje do Belgii, Holandii, Szwajcarii i Niemiec.
- Dokapitalizowanie wzmocni naszą pozycję jako oferenta i umożliwi negocjowanie oraz realizację kolejnych, znaczących kontraktów. Wzrost popytu na energię sprzyjać będzie rozbudowie dotychczasowego potencjału produkcyjnego elektrowni o nowe bloki energetyczne i modernizacje tych istniejących. I tutaj m.in. dostrzegamy szansę dla Energopu na pozostanie w gronie liderów na rynku wykonawców. Chcemy pozyskiwać kolejne kontrakty w generalnym wykonawstwie, co już nam się udaje, ale nie możemy na tym poprzestać. Oczywiście sukces spółki nie byłby możliwy bez dużej klasy fachowców, którzy budują markę naszej firmy. I za to dziękuję całej, blisko trzystuosobowej załodze - powiedział prezes Energopu, Paweł Łapa.
- Każda złotówka zainwestowana w sochaczewskie firmy w krótkim czasie przekłada się na wzrost dochodów własnych miasta. Nowoczesne przedsiębiorstwa konkurują o pracowników, oferując im lepsze wynagrodzenia i tu na miejscu płacą podatki lokalne. Samorząd otrzymuje potem część kwoty z podatków PIT i CIT, może je przeznaczyć na inwestycje, lepszą edukację, czy wkład własny do projektów unijnych. Dla miasta to świetna wiadomość, że kolejny raz Energop otrzymał zastrzyk gotówki na rozwój - powiedział burmistrz Piotr Osiecki.
W spotkaniu wzięli udział także m.in. przewodniczący rady powiatu Andrzej Kierzkowski, przewodniczący rady miasta Sylwester Kaczmarek oraz radny sejmiku wojewódzkiego Łukasz Gołębiowski.

 

 

A A A
01.02.2019
godz.15:10
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt