przejdź do Sochaczew.pl
207503 odwiedzin
Park Chopina zaprasza

Zakończył się podstawowy, wart 2,1 mln zł, zakres prac renowacyjnych w parku Chopina u zbiegu ulic Traugutta i Warszawskiej. W piątek 14 grudnia zniknęły barierki zabezpieczające teren inwestycji i od tego momentu z odnowionej przestrzeni mogą korzystać mieszkańcy.

Przypomnijmy, że wiosną tego roku, w kilka dni po tym jak burmistrz Osiecki podpisał umowę z wykonawcą prac, park Chopina przy ulicy Traugutta stał się placem budowy. Ziel-Bud, firma która wygrała przetarg na wykonanie inwestycji, cały teren ogrodził i zabrał się za rozbiórkę alejek spacerowych. W kolejnej fazie prac oczyszczono zieleń, wytyczono nowy przebieg ścieżek spacerowych, rozebrano budynek dawnego szaletu miejskiego. Bardzo zyskał stojący w centrum parku pomnik Chopina. Został oczyszczony, wypoziomowany w stosunku do gruntu a także lekko uniesiony, dzięki czemu jest teraz lepiej wyeksponowany. Wieczorami i w nocy będzie doświetlany punktowymi lampami.

W parku została zamontowana zupełnie nowa tzw. mała architektura. Przy odnowionych alejkach pojawiły się eleganckie ławki i kosze na śmieci. W dwóch punktach parku, przy ulicy Warszawskiej w pobliżu pl. św. Dominika oraz przy ulicy Traugutta na wysokości przystanku autobusowego zamontowano stojaki na rowery. Całość dopełniły nowe słupy oświetleniowe, stylizowane na lampy naftowe z końca XVIII w.

Jednym z elementów rewitalizacji parku jest montaż nowoczesnej toalety publicznej w miejscu od dawna nieczynnego szaletu. Gotowy budynek, wykonany z betonu architektonicznego, dostarczono 30 października. Jak zdradziła nam, biorąca udział w procedurze odbioru technicznego parku, naczelnik Wydziału Inwestycji i Modernizacji UM Urszula Cielniak, w pierwotnym założeniu budynek miał być wykonany z gładkiej płyty, którą z czasem miały pokryć rośliny pnące.

- Doszliśmy do wniosku, że taka konstrukcja przez pewien czas szpeciłaby mocno obraz parku - wyjaśnia Urszula Cielniak. - Dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej ozdobną bryłę, współgrającą z charakterem otaczającej ją przestrzeni.

Ta   samoczyszcząca toaleta składa się z jednej kabiny dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych, stąd płaski podjazd, odpowiednio szerokie drzwi, uchwyty i poręcze pozwalające korzystać z obiektu także osobom na wózkach. Wyposażona została w przewijak dla niemowląt i podgrzewaną podłogę. Obecnie obiekt czeka już tylko na zamontowanie licznika zużycia prądu, czego dopełnić ma zakład energetyczny.

Park jest już właściwie gotowy. Pozostało tylko wykonanie drobnych poprawek, zgłoszonych przez komisję prowadzącą odbiór techniczny obiektu oraz dodatkowych robót, na które w połowie listopada radni przeznaczyli 150 tys. zł. Na wciąż odgrodzonej części inwestycji trwa budowa drewnianych schodów terenowych, które pozwolą spacerującym wygodnie zejść z parkowej ścieżki na chodnik przy przebudowywanej ulicy Podzamcze. Prace te mają zostać zakończone w marcu przyszłego roku.

Park stanie się nieco większy, bo docelowo zostanie poszerzony o znajdującą się w jego południowej części skarpę dochodzącą  do przebudowywanej obecnie ulicy Podzamcze. Po sąsiedzku z Ziel-Budem firma Soch-Bud pracuje właśnie nad bulwarami nad Bzurą. Istotnym elementem tego projektu jest wykonanie nowego przebiegu tej ulicy. Podzamcze nie będzie już skręcała, ale ma gładko schodzić w kierunku Bzury i bulwarów.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
26.12.2018
godz.08:52
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt
imię i nazwisko
adres e-mail
wiadomość