przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
269001 odwiedzin
Sztuka niejedno ma imię

Gamid Ibadullayev to artysta wszechstronny, wciąż poszukujący nowych inspiracji, których obecnie dostarczają mu okolice Sochaczewa. Od 2016 roku związany z Sochaczewskim Centrum Kultury, nie przestaje zaskakiwać ciekawymi projektami. Tylko w ostatnim czasie na bazie jego pomysłów mieszkańcy naszego miasta mogli zobaczyć połączenie wernisażu z performacem tanecznym, czy pokaz mody. Z tym, pochodzącym z Azerbejdżanu, artystą rozmawia Iza Strzelecka.

Nowy sezon artystyczny w Sochaczewskim Centrum Kultury oznacza również nowe wyzwania dla ciebie. Jednym z nich jest prowadzenie Galerii ZeDeK, której zostałeś opiekunem artystycznym.
Galeria w okresie wakacji została poddana renowacji. Zmieniliśmy kolory, dodaliśmy nowe oświetlenie, dzięki czemu przestrzeń wystawiennicza nabrała nowoczesnego wyglądu. Kolejne zmiany będziemy wprowadzać sukcesywnie, w ramach możliwości budżetowych. Wystawy będą się odbywać cykliczne, tak żeby ta przestrzeń „żyła” przez cały rok. Chcę pokazać prace nie tylko lokalnych twórców, ale również artystów z zewnątrz, z terenu całego kraju. Dzięki temu, że obracam się w środowisku artystycznym, łatwiej mi do takich twórców dotrzeć. Zależy mi, żeby pokazać różne dziedziny sztuki, przybliżać sochaczewianom też bardziej innowacyjne podejście.

Ten nowy akcent w Galerii ZeDeK pojawił się całkiem niedawno. Pod koniec października zorganizowany został pokaz mody autorstwa pochodzącej z Ukrainy Alony Zozulii.  
Tak, i to było już drugie mocne wejście. Pierwsze, to wrześniowa wystawa Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych   „Nieważkość” w połączeniu z performancem tanecznym w wykonaniu zespołu „Abstrakt”. Wydarzenie to spotkało się z dużym uznaniem gości wernisażu. Tuż po nim odbył się koncert w Klubie Kontrast, bo chcemy, żeby każdy wernisaż połączony był z wydarzeniem muzycznym. W ten sposób nasi goście jednego wieczoru będą mieli zapewnione coś wyjątkowego dla oka i ucha. Alona Zozulia zaprezentowała zarówno kolekcję ubrań, jak i swoje prace malarskie, bo jest nie tylko projektantką mody. Zależy mi, żeby pokazywać prace artystów, którzy nie traktują sztuki wyłącznie jako hobby, ale poświęcają jej całe swoje życie. Alona do takich artystów należy.

W Klubie Kontrast w SCK w Boryszewie raz w miesiącu prowadzisz muzyczno-filmowe spotkania z muzyką graną na żywo, czyli Filmowy Jam Session, który ma już wielu fanów. Skąd pomysł na ten projekt?
Bardzo mnie cieszy, że Filmowy Jam Session ma swoje stałe grono odbiorów, które z każdym kolejnym pokazem się powiększa. Jest to motywacja, żeby dobierać coraz bardziej wymagający repertuar muzyczny. W najbliższym czasie chcę pokazać film „Gabinet doktora Caligari”. Produkcja na bardzo wysokim poziomie, nie będzie łatwo opracować do niej muzykę. Trudne więc zadanie przede mną i muzykami, z którymi zapewniamy ilustrację muzyczną do filmów. Chcemy, żeby za każdym razem to, co prezentujemy w trakcie Filmowego Jam Session, było na wysokim poziomie, więc z chęcią ten trud podejmiemy.

Dlaczego chciałeś przybliżyć sochaczewianom akurat nieme kino?
Zależy mi, żeby poza warstwą muzyczną, pokazać jak ważne w całej kinematografii jest kino nieme. Są to fundamenty, na bazie których powstały późniejsze produkcje filmowe. Chciałem przybliżyć ich korzenie, które były podstawą dalszego rozwoju. W niemych filmach jest dużo ekspresji, pobudzają wyobraźnię, zmuszają do myślenia. W połączeniu z muzyką graną na żywo tworzy się ciekawy dialog, któremu za każdym razem w skupieniu przysłuchują się goście klubu. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że warto ten projekt kontynuować.

Prowadzisz też zajęcia w Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych, gdzie powstaje wiele ciekawych projektów. Widać w nich eksperymentalne podejście do sztuki.
W pracowni bawimy się sztuką. Dotykamy różnych dziedzin: fotografii tradycyjnej i analogowej, filmowania, wykorzystujemy też różne techniki plastyczne. Staramy się to wszystko później łączyć.  Tworzymy z dużym naciskiem na eksperyment. Pracownia Eksperymentów Audiowizualnych to coś w rodzaju małej wytwórni, w której wykorzystujemy wszystkie możliwe środki artystycznego wyrazu. Zapraszam osoby, które chciałyby dołączyć do naszej grupy. Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek w SCK w Boryszewie w godz. 16-20.

Poza intensywną pracą w SCK prowadzisz jeszcze wiele innych działań artystycznych, m.in. muzycznych. Szczególnie bliski, ze względu na kraj, z którego pochodzisz, jest ci założony przez ciebie zespół HAVA. Gra azerbejdżańską muzykę ludową, którą mogliśmy usłyszeć  we wrześniu w Klubie Kontrast.
HAVA to trio, w którym oprócz mnie gra Monika Kościelna – genialna skrzypaczka i gitarzysta Leszek Wypych. Ja gram na djembe i flecie. Wprowadzam też dźwięki innych instrumentów perkusyjnych, tzw. przeszkadzajek. Mam w planach dodać kolejne instrumenty i od czasu do czasu zaprezentować naszą muzykę w poszerzonym składzie. Są to brzmienia bardzo bliskie mojemu sercu, więc chciałbym ten projekt ciągle rozwijać.

Życzę Ci więc nieustannego rozwoju. Nie tylko w tym projekcie, ale  we wszystkich dziedzinach sztuki, którymi się zajmujesz.
Bardzo dziękuję.

A A A
13.11.2018
godz.11:17
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt