przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
281595 odwiedzin
Wyjątkowy jubileusz

Sochaczewianie od lat spotykają się na pl. Kościuszki, by uczcić rocznicę odzyskania niepodległości. Tegoroczne obchody będą jednak wyjątkowe. Po pierwsze projekty z nimi związane trwają na terenie miasta od początku roku. Po drugie i najważniejsze - na dni 10 i 11 listopada przypadają kluczowe wydarzenia setnej rocznicy powstania na nowo państwowości polskiej.

Pierwsze z jubileuszowych uroczystości odbędą się w sobotę 10 listopada o godz. 14.00 w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Wtedy to zapraszamy na otwarcie wystawy „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” i wykład Piotra Wdowiaka, konsula RP na Litwie, pod tytułem „Dziedzictwo ideowe Marszałka Józefa Piłsudskiego na tle innych koncepcji litewskich Polaków”. Połączony będzie on z prezentacją multimedialną „Marszałek Józef Piłsudski i pierwsi Niepodlegli” oraz otwarciem wystawy „Legiony Polskie”, przygotowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sochaczewie. O godz. 15.30 odbędzie się promocja książki „Kalendarium Sochaczewa 1918 - 1939” autorstwa Bogusława Kwiatkowskiego.

Później obchody przeniosą się do Sochaczewskiego Centrum Kultury w Chodakowie gdzie kolejny raz wystawiony zostanie musical  „Niepodległa - I iskra tylko” (godz. 17:00). Następnie o godz. 20.00 zapraszamy na plac Kościuszki, gdzie zaprezentowany zostanie spektakl laserowy z animacjami pt. „Historia niepodległej Polski”.

- Pokaz potrwa około 40 minut i będzie można go oglądać na specjalnym ekranie o wymiarach 10 na 12 metrów. Towarzyszyć będzie mu muzyka polska, m. in. Elsnera, Chopina czy Henryka Warsa - powiedziała nam koordynująca obchody Joanna Niewiadomska-Kocik, naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji . - Będzie to przekrojowa i bardzo widowiskowa prezentacja dotycząca dziejów Polski przygotowana przez firmę „Muzyka w Laserach”. W tym miejscu serdecznie zachęcam wszystkich mieszkańców Sochaczewa i okolic, by spędzili wspólnie sobotni wieczór i w tak niebanalny sposób uczcili 100-lecie polskiej niepodległości.

Niedzielę 11 listopada rozpocznie „Narodowy Bieg Stulecia od  Bałtyku do Tatr -  Sochaczew 2018”, który wystartuje z pl. Kościuszki (godz. 11:00). O godz. 13:00 przedstawiciele władz samorządowych złożą kwiaty na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego i majora Feliksa Kozubowskiego na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta. Pół godziny później ulicami Sochaczewa uroczyście przemaszerują harcerze.

O 14:00 na skwerze przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej  uroczyście odsłonięte zostanie popiersie marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystąpienie Jakuba Wojewody z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą „Józef Piłsudski - życie i działalność”. W tym miejscu warto nadmienić, że miejsce ustawienia popiersia nie jest przypadkowe - to tam sochaczewscy strażacy zawiesili 11 listopada 1918 roku pierwszą od ponad 100 lat biało-czerwoną flagę nad naszym miastem. Odbyło się to przed ich strażnicą, która stała dokładnie w tym samym miejscu, w którym do dziś stacjonują.  W Sochaczewie pojawi się wierna kopia  popiersia, które w 1938 roku wykonał późniejszy rektor ASP w Krakowie, słynny rzeźbiarz prof. Konstanty Laszczka. Józef Piłsudski zapozował mu osobiście. Wykonaniem popiersia zajął się krakowski rzeźbiarz Mariusz Wasilewski. Jest ono już gotowe i wkrótce zostanie przewiezione do Sochaczewa.

- W tym miejscu chciałabym serdecznie podziękować rodzinie prof. Laszczki oraz wójtowi gminy Dobre, którzy nieodpłatnie użyczyli nam praw do wykonania kopii. Profesor związany był z wsią Dobre, położoną niedaleko Mińska Mazowieckiego. Polecam zapoznanie się z  sylwetką tego artysty oraz odwiedzenia poświęconego mu wirtualnego muzeum znajdującego się na stronie muzeumlaszczka.pl - mówi Joanna Niewiadomska-Kocik.

Tuż przed 15:00 zachęcamy sochaczewian, by przyszli pod dawny ratusz, a dziś siedzibę muzeum, by wysłuchać rekonstrukcji fragmentów przedwojennego wystąpienia burmistrza Jerzego Przedpełskiego, które z balkonu odczyta obecny burmistrz Piotr Osiecki. Później zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów (Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą) i pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego, ufundowaną przez mieszkańców Sochaczewa w 1919 r., w pierwszą rocznicę odrodzenia Polski. Uroczystości miejskie z udziałem pododdziałów 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej, (pl. Tadeusza Kościuszki) rozpoczną się kwadrans po godz. 15. O 16.00 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca odprawiona zostanie uroczysta msza. Obchody zwieńczy, rozpoczynający się tuż po niej,  koncert „Pamiętamy o przeszłości, o nas też wspominać będą”  w wykonaniu 250 osobowego Chóru „Niepodległa”.

- Program staraliśmy się skonstruować w ten sposób, by jeden jego element płynnie przechodził w drugi, a jednocześnie każdy mógł wybrać sobie z niego te części, które są dla niego najbardziej interesujące, bez utraty ogólnego sensu i przesłania obchodów - powiedziała nam Joanna Niewiadomska-Kocik. - Jeszcze raz serdecznie zapraszam wszystkich sochaczewian do wspólnego świętowania.


Agnieszka Poryszewska
agnieszka.poryszewska@sochaczew.pl

A A A
07.11.2018
godz.21:52
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt