przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245160 odwiedzin
Droga do gospodarczego raju

 

W Teresinie otwarto 13 czerwca liczący 3,8 kilometra odcinek drogi łączącej miejscowość z terenami inwestycyjnymi.  Droga, zbudowana przy znaczącym udziale funduszy unijnych, dostosowana jest do ruchu pojazdów ciężkich. Obudowana jest ścieżkami rowerowymi. Posiada skrzyżowanie z pełną sygnalizacją świetlną. 

- To droga do gospodarczego sukcesu – twierdzili zgodnie marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta sochaczewski Tadeusz Koryś i wójt gminyTeresin Marek Olechowski, którzy uczestniczyli w ceremonii oddania inwestycji.  Duchowego wsparcia przedsięwzięciu udzielił ks. proboszcz niepokalanowskiej parafii ks. Andrzej Kuśmierski, który poświęcił trasę. Wśród gości byli właściciele terenów oczekujący na inwestorów, a także projektant drogi Przemysław Więcek i przedstawiciele firm wykonawczych.

Marszałek Adam Struzik podkreślił, że Teresin i powiat sochaczewski to specyficzna część powiatu mazowieckiego,  usytuowana przy wiodących do stolicy traktach, świetnie przystosowana do lokowania tam dużych inwestycji logistycznych. Subregion warszawsko-zachodni, w skład którego wchodzi powiat sochaczewski to miejsce o największych dochodach na głowę mieszkańca zaraz po Warszawie. Kluczem do zwabienia inwestorów są dobre drogi. Zapewnił, że władze województwa będą wspomagały ten rodzaj aktywności samorządów. 

- Otwarcie drogi w Teresinie jest faktycznie uruchomieniem nowej strefy gospodarczej – powiedział.  – Mazowsze wytwarza 22 proc. produktu krajowego brutto. To dobry prognostyk rozwoju – dodał. Zaznaczył, że gmina Teresin to czołówka rozwoju nie tylko powiatu sochaczewskiego, ale i całego Mazowsza. Na ręce wójta Marka Olechowskiego przekazał list gratulacyjny z tytułu pozyskania na budowę drogi  14,2 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowity koszt I etapu przedsięwzięcia to 15,8 mln zł., a całej inwestycji drogowej łączącej tereny inwestycyjne z krajową pięćdziesiątką wraz z przeprawą przez rzekę Pisię- 35 mln zł.. Wniosek o dofinansowanie drugiego etapu prac został już złożony w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Dzięki zewnętrznemu wsparciu stworzony zostanie w gminie Teresin spójny obszar przemysłowy o powierzchni ponad 500 ha.

- Oddany odcinek drogi komunikuje gminę nie tylko z dotychczas istniejącymi  trasami, ale ułatwia dojazd do autostrady A2. Inwestorzy, którzy tu trafią, będą mogli dostać się do ulicy Połczyńskiej w Warszawie dosłownie w 25 minut  - podkreślił wójt Olechowski.

(a)

A A A
19.06.2012
godz.08:50

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt