przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245161 odwiedzin
Sąd nasz!

 

Ukazał się kolejny projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie reformy sądownictwa. Tym razem przewiduje on, że z mapy Polski zniknie już nie ponad sto, a 79 mniejszych jednostek. Wśród nich nie ma Sochaczewa. Znoszone mają być sądy, w których orzeka do 9 sędziów łącznie, a nie, jak pierwotnie, do 12. U nas właśnie tylu sędziów pracuje na etatach.

Jak nam powiedział prezes stowarzyszenia Amici Curiae mec. Wojciech Błaszczyk: - Mimo że sąd w Sochaczewie na razie jest bezpieczny, nie można zostawić bez pomocy  pozostałych. Zresztą stowarzyszenie do tego zostało powołane. Ugięcie się może i nam w przyszłości zaszkodzić. Czekamy teraz na rejestrację inicjatywy obywatelskiej, bez czego nie możemy zbierać podpisów pod naszym projektem parlamentarnym. Zakłada on zmiany w zapisach, które odbiorą, mamy nadzieję, ministrowi sprawiedliwości przywilej powoływania i likwidacji sądów oddając go w kompetencje parlamentu. Uniemożliwi to w przyszłości zbyt łatwe manipulowanie sądownictwem. Sprawi też, że kolejny minister lub nawet ten sam za jakiś czas nie będzie mógł zmienić zdania na naszą niekorzyść.

Również w tym celu odbędzie się 4 lipca w Sejmie spotkanie wicepremiera Waldemara Pawlaka z samorządowcami z zagrożonych likwidacją sądów miast. Zaś 15 lipca przeprowadzona zostanie ogólnopolska akcja zbierania podpisów pod tą obywatelską inicjatywą.

By posłowie pochylili się nad tym projektem, potrzebne będzie 100 tys. podpisów. Mec. Błaszczyk jest przekonany, że uda się zebrać ich trzy razy więcej. Pytanie tylko, czy społeczny projekt zyska przychylność parlamentarzystów. Są na to szanse, bo popiera go wiele środowisk prawniczych, jak choćby Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Justitia”, czy Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów, nie licząc klubu parlamentarnego PSL, który od dawna wspiera te działania.

Jak obliczyła „Gazeta Prawna”, skutki finansowe reformy ministra Gowina są praktycznie żadne. Na zniesieniu sądów budżet może zaoszczędzić w ciągu roku 1,422 mln zł, głównie z tytułu likwidacji stanowisk. Za przekształcenie trzeba będzie zapłacić ok. 1,185 mln zł.

Wiecej w najnowszej "Ziemi"

Sławomir Burzyński

A A A
19.06.2012
godz.08:48
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt