przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
244602 odwiedzin
Stadion oszalał

 

Specjalny wysłannik „ZS” na Euro 2012 Żaneta Czyżniewska-

Nie będziemy mogli wspierać już reprezentacji Polski, która odpadła z rozgrywek. Na szczęście tym razem nie musimy mówić, że jedziemy do domu.

Mam przyjemność przyglądać się z bliska wszystkiemu, co dzieje się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Obserwując optymizm Polaków, zaangażowanie całego zespołu praktykantów UEFA, udział w wydarzeniu rzeszy ludzi ze wszystkich zakątków świata jestem dumna z tego, jak wielki skok cywilizacyjny zrobił nasz kraj. Euro 2012 zmieniło wiele. Jesteśmy postrzegani jako sympatyczny i otwarty naród, porozumiewamy się w kilku językach obcych, jesteśmy pomocni. Jednym słowem: Polska jest OK.

Należę do 10-osobowego zespołu Commentary Support. Udzielamy wsparcia technicznego komentatorom sportowym. Rozwijamy kable, sprawdzamy stan połączenia sprzętu słuchawkowego i mikrofonowego dla komentatorów, potem czekamy na zgłoszenia problemów. Jeśli są, staramy się je rozwiązać. Tak naprawdę to od nas zależy, czy głos komentatorów ze stadionu jest słyszalny w studiach radiowych i telewizyjnych w każdym zakątku globu.

Zadziwiające, że mistrzostwami w Polsce i na Ukrainie interesują  dziennikarze i kibice w dalekiej Japonii czy Stanach Zjednoczonych. Praca nie jest bułką z masłem. Wymaga pełnego zaangażowania i koncentracji. Zdarzają się sytuacje krytyczne, jak na przykład niedziałający sprzęt na 10 sekund przed wejściem na antenę komentatora BBC czy brak sygnału ze studia telewizyjnego w Turcji. Trzeba wtedy działać szybko i w stresie. Na szczęście pomaga nam cały sztab techniczny UEFA. 

Miałam okazję być na trybunie komentatorskiej w czasie meczu otwarcia Polska – Grecja i – mimo młynu i ogromu pracy – czułam, że uczestniczę w czymś wielkim. Niekiedy (tak jak przy meczu Polska - Rosja) pracuję w specjalnym pomieszczeniu z konsoletami, z których bezpośrednio wychodzi transmisja dźwiękowa na cały świat. Wtedy w pełni skupienia muszę śledzić to, co się dzieje na boisku, ale pod kątem ewentualnego ściszania dźwięku mikrofonu, kiedy komentator ekscytuje się sytuacją na boisku.

Euro 2012 to ogromne emocje i historyczny moment dla naszego kraju. Polacy wyzbyli się kompleksów  „biedniejszego kuzyna Europy”, a młodzi przedstawiciele narodu – jak ja – uczestniczą w wydarzeniu, o którym pewnie będą opowiadać swoim wnukom.

Żaneta Czyżniewska

A A A
18.06.2012
godz.14:41
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt