przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245190 odwiedzin
Szopki-arcydzieła można obejrzeć w muzeum

Do udziału w 25 edycji dorocznego, organizowanego przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej konkursu na najładniejszą szopkę zgłoszonych zostało 126 prac. Tym razem tematem była szopka tradycyjna.

Wystawione w tym roku prace robią ogromne wrażenie. Na otwarciu wystawy 10 grudnia mogliśmy podziwiać szopki wykonane w najróżniejszych technikach, drewniane, szklane, papierowe, a nawet wykonane szydełkiem, czy zrobione z makaronu. A to tylko niektóre z pomysłów wykazujących się ogromną inwencją twórców. Takiej różnorodności sprzyjały na pewno dość luźne wytyczne organizatorów konkursu.

- W tegorocznej edycji oczekiwaliśmy od uczestników tradycyjnego ujęcia tematu, stworzenia szopki bożonarodzeniowej w ciekawych aranżacjach, zgodnie z duchem historii i tradycji - mówiła kurator wystawy Beata Tarka. - Zachęcaliśmy   uczestników do wykorzystania efektów światła, dźwięku i ruchu. Formy plastyczne, materiały i technikę prac pozostawiliśmy dowolną. O poziomie nadesłanych szopek świadczy, jak ogromny problem miała komisja konkursowa z wyborem tych najlepszych. W niektórych kategoriach miejsca przyznawane były ex-aequo. Komisja wytypowała też wiele wyróżnień.

Dwa pierwsze miejsca komisja przyznała choćby w kategorii prac indywidualnych dzieci w wieku 7 do 13 lat. Jedno, za uroczą klasyczną szopkę drewnianą otrzymała Aleksandra Pietryka. W niczym nie ustępowała jej jednak, mimo że wykonana w zupełnie innej technice, szklana szopka Sergiusza Winnickiego. Szczegółowe wyniki konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.ziemia-sochaczewska.pl.

Już po ogłoszeniu wyników i oficjalnym otwarciu pokonkursowej wystawy na wszystkich zwiedzających czekała słodka niespodzianka, tradycyjny świąteczny piernik.

Szopki można oglądać w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą do końca stycznia przyszłego roku.

Z okazji otwarcia wystawy muzeum odwiedzili m.in. burmistrz Piotr Osiecki, radny sejmiku wojewódzkiego   Mirosław Adam Orliński, zastępca przewodniczącego rady miasta Arkadiusz Karaś, wójtowie gmin powiatu sochaczewskiego. Burmistrz Osiecki podkreślił wartość kulturalną organizowanego konkursu i z okazji jubileuszu przekazał na ręce dyrektora muzeum oficjalny list z podziękowaniami dla organizatorów.

Sebastian Stępień
sebastian.stepien@sochaczew.pl

A A A
19.12.2017
godz.14:39
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt