przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245191 odwiedzin
Niedziela pełna niespodzianek

Wydarzeniem dnia było rozpalenie pięknej iluminacji świątecznej w chodakowskim parku. W jego centralnym punkcie stanął interaktywny fortepian grający utwory Chopina, a na słupach zawisły nutki i klucze wiolinowe. Niedzielę z Mikołajem poprzedziły inne wydarzenia przygotowane wspólnie przez miasto i starostwo powiatowe.

Wśród kolorowych stoisk, w świątecznym klimacie, 10 grudnia starostwo powiatowe po raz kolejny zaprosiło na niepowtarzalny i wyjątkowy kiermasz. Stał się on już tradycją i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno twórców, jak i licznie odwiedzających gości. Swoje wyroby zaprezentowało około 80 wystawców z powiatu sochaczewskiego, powiatów ościennych, województwa mazowieckiego, ale też łódzkiego. Każdego roku przybywa osób i instytucji, które chcą zaprezentować swoje rękodzieło. Stoiska z ozdobami mieli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Erminowie, dzieci z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Giżycach, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej, pensjonariusze z Domu Pomocy Społecznej w Młodzieszynie, dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Załuskowie oraz harcerze. Świątecznymi wypiekami kusiły powiatowe szkoły: Zespół Szkół im. J. Iwaszkiewicza, Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół w Teresinie.

- Jestem niezmiernie szczęśliwa, że spotykamy się tu już po raz szósty i co roku w coraz większym gronie. Zależy nam, by kultywować piękną polską tradycję i tym samym promować lokalnych twórców, doceniając ich niepowtarzalne artystyczne dzieła, które łączą tradycję, sztukę ludową ze świętami - mówiła Jolanta Gonta, starosta sochaczewski, witając licznie przybyłych.

Goście na scenie wspólnie ze zgromadzonymi zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”, a ze świątecznym koncertem wystąpili uczniowie, rodzice i nauczyciele ZSS w Erminowie. Podczas kiermaszu rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejsze stoisko wystawiennicze. Laur trafił do Anety Kusiak z Kromnowa w gminie Brochów, która zachwyciła nie tylko wspaniałymi dziełami ceramicznymi i charakterystycznymi stroikami, ale również naturalnym, utrzymanym w tonacji leśnego klimatu stoiskiem. Artystka otrzymała puchar starosty oraz pamiątkowy dyplom.

Dla zwiedzających przygotowano degustację świątecznych potraw, o którą tradycyjnie zadbała kuchnia hotelu Chopin.

O 15.00 goście przenieśli się na plac Kościuszki, gdzie ze sceny popłynęły kolędy w wykonaniu Moniki Rychwalskiej z SCK, a święty Mikołaj, Śnieżynka i Elfik zaprosiły dzieci do wspólnej zabawy. Opowieść snuła się wokół marzeń Mikołaja, który od lat uszczęśliwia dzieci prezentami, ale... sam też chciałby otrzymać prezent. Mikołajowi towarzyszyli jego przyjaciele - renifer i szczudlarze, z którymi maluchy chętnie robiły sobie zdjęcia w świątecznej scenerii pl. Kościuszki. Na najmłodszych czekało trzysta paczek ze słodyczami i zabawkami oraz komiksy autorstwa Łukasz Kucińskiego „Bofzina”.

W drugiej części spotkania burmistrz Piotr Osiecki i starosta Jolanta Gonta złożyli mieszkańcom świąteczne życzenia, a chwilę potem wraz z przewodniczącymi rad miasta Sylwestrem Kaczmarkiem i powiatu Andrzejem Kierzkowskim, wiceburmistrzami oraz radnymi zaśpiewali kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Na koniec uroczyście rozświetlono miejską choinkę.

- Wszyscy życzymy Państwu radosnych świąt. Dzielcie się życzliwością i uśmiechem w ciepłym, rodzinnym domu. Pamiętajcie o tradycji, przełamujcie się opłatkiem, śpiewajcie kolędy. Spędźcie ten czas rodzinnie - mówił Piotr Osiecki.

W czasie spotkania z Mikołajem poznaliśmy również zwycięzców konkursu plastycznego „Sochaczew. Cztery Pory Roku”, w którym Wydział Kultury, Turystyki i Promocji UM prosił dzieci, by pokazały, jak piękne jest nasze miasto. Dzieci zaprezentowały je, gdy natura budzi się do życia, rodziny wypoczywają na plaży miejskiej, jesienią spadają liście z drzew, a zimą najmłodsi ślizgają się na łyżwach. Na konkurs wpłynęło 29 prac. Spośród nich komisja wybrała dwanaście zwycięskich rysunków i postanowiła nagrodzić: Hannę Fiołek, Wiktorię Starzec, Julię Gębkę, Annę Marciniak, Weronikę Zawadzką, Amelię Baszczyc, Lenę Gałązkę, Bartosza Ciurę, Weronikę Adamkiewicz i Weronikę Żegnałek (wszyscy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3). Dwa ostatnie nagrodzone rysunki to dzieła Błażeja Zgółki i Michała Niemiry. Ich autorzy odebrali z rąk burmistrza Osieckiego specjalne nagrody - zegarki ufundowane przez firmę Time Trend, partnera Zibi. Rysunki trafią teraz do miejskiego kalendarza na rok 2018, a ten będzie przedrukowany w noworocznym wydaniu „Ziemi Sochaczewskiej”.

Godzinę po zakończeniu spotkania z Mikołajem, w zrewitalizowanym parku przy ul. Fryderyka Chopina w Chodakowie, uruchomiono iluminację świetlną. Na słupach umieszczono m.in. klucze wiolinowe i nuty, a ponieważ dzielnica niemal przylega do Żelazowej Woli, głównym elementem dekoracyjnym parku został multimedialny fortepian. Gdy położymy ręce na klawiaturze, z instrumentu popłynie muzyka Chopina. Piękne oświetlenie znalazło się także na najważniejszych ulicach w tej dzielnicy, czyli Chopina i przebudowanej w tym roku Chodakowskiej. W uroczystym zapaleniu iluminacji wzięły udział tłumy chodakowian i wszyscy byli zgodni, że dzielnica w tym roku wygląda wyjątkowo pięknie.

Daniel Wachowski
daniel.wachowski@sochaczew.pl

A A A
19.12.2017
godz.14:01
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt