przejdź do Sochaczew.pl
Sochaczew
245191 odwiedzin
Apetyt na kulturę

Artyści, działacze, mecenasi sztuki oraz pracownicy instytucji kultury w Sochaczewie spotkali się w czwartek 30 listopada w kramnicach miejskich na Gali Animatora Kultury. Ratusz nagrodził ich działalność w mijającym roku. Motywami przewodnimi tegorocznej uroczystości były „Deszczowa piosenka” i polskie utwory muzyczne z lat 20. i 30.

Nad patio kramnic zawisła barwna instalacja składająca się z parasolek. Zaaranżowano kawiarniany klimat okresu XX-lecia międzywojennego. Muzyczny wstęp do uroczystości zapewnił duet instrumentalny - Ludwik Skrzypek (akordeon) i Grzegorz Zmysłowski (tuba).

Na gali gościli m.in. zastępca burmistrza Marek Fergiński, radni, wśród których byli wiceprzewodniczący rady miejskiej - Kamila Gołaszewska-Kotlarz i Arkadiusz Karaś. Przybyłych przywitała naczelnik Wydziały Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, Joanna Niewiadomska-Kocik.

- Czy kultura jest dobrem ekskluzywnym? Czy ma być masowa, czy elitarna? Analizując przebieg różnych wydarzeń w naszym mieście, uważam, że udało nam się znaleźć wypadkową wszystkich działań. Na pewno kultura powinna być otwarta na wszystkich odbiorców i na ich wszystkie zapotrzebowania. To właśnie kultura decyduje o wizerunku miasta. Misja, która płynie z kultury, jest szczególnie ważna. To, jakie mamy gusta estetyczne, jakie będziemy mieć wyobrażenia, jaki będzie nasz apetyt na kulturę, to wszystko zależy od naszych obecnych działań - mówiła Joanna Niewiadomska-Kocik.

Podczas jednego z niedzielnych spotkań w ramach   „Artystycznych Kramnic” pracownicy wydziału kultury nakręcili krótki film, którego pokaz odbył się podczas czwartkowego spotkania. Najmłodsi odpowiadali na pytanie: kim jest animator kultury? Odpowiedzi były różnorodne, co świadczy o tym, jak pojemne jest określenie „animator kultury”.

Gratulacje i podziękowania składał im zastępca burmistrza Marek Fergiński.

- Pamiętajmy o tym, w jakim stopniu kultura wpływa na naszą osobowość, wrażliwość, na odkrywanie talentów, na rozwój osobisty, jaki ma wpływ na tożsamość społeczną. Poczynając od rodziny, poprzez małe grupy folklorystyczne, aż po kulturę narodową. Kultura ta pozwoliła przetrwać naszemu krajowi dzięki twórczości naszych wielkich artystów. W przeddzień świętowania stulecia polskiej niepodległości będziemy w pełni czerpać z ich dorobku - mówił zastępca burmistrza.

Przedstawiciele władz miejskich wręczyli nagrody pracownikom instytucji kulturalnych, członkom stowarzyszeń i osób działających na rzecz upowszechniania i ochrony kultury w Sochaczewie.

Jedną z nagrodzonych była znana polonistka i animatorka kultury Barbara Sobkowicz. Spytana przez nas o to, dlaczego przez tyle lat uczestniczy w życiu kulturalnym miasta, odpowiedziała: - Bo kocham wszystko, co jest związane z kulturą, kocham film, teatr, literaturę i język polski. Kocham tym bardziej, że dane mi jest obecnie współpracować ze wspaniałymi paniami bibliotekarkami. Dziękuję Miejskiej Bibliotece Publicznej, która nominowała mnie do tej nagrody.

Z kolei jednym z wyróżnionych przez burmistrza był Radosław Jarosiński, współtwórca portalu starysochaczew.pl, który nie krył radości z faktu, że doceniono jego pracę na rzecz popularyzowania historii miasta i ludzi z nim związanych. Portal zgromadził już kilkaset zdjęć, materiałów historycznych i stał się skarbnicą wiedzy o przedwojennym Sochaczewie.

Bogaty program artystyczny imprezy wypełnił pokaz stepowania i tańca z parasolami zaprezentowany przez panie ze Studia Tanecznego Iriny Nowakowskiej.  A ostatnim punktem spotkania był program musicalowy „Ocalić od zapomnienia” w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sochaczewie pod dyrekcją Iwony Niemyjskiej. Zespołowi akompaniował  Włodzimierz Sieczkowski. Artyści zaprezentowali m.in. utwory Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa i innych autorów polskich kompozycji z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.
Maciej Frankowski, sos

Nagrody dla pracowników placówek kultury: Barbara Bronicz, Paweł Rozdżestwieński, Artur Komorowski, Katarzyna Raubo, Marzanna Szczepanik, Anna Pałys, Jakub Wojewoda, Mariusz Samborski, Anna Wachowska, Celina Osiecka, Jadwiga Bajurska, Jolanta Kawczyńska, Monika Sałacińska.

Nagrody dla organizacji pozarządowych i osób działających na rzecz twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury: Anna Wróblewska, Tadeusz Owczuk, Władysław Komendarek, Teresa Kłujszo, Leszek Nawrocki, Iwona Niemyjska, Magdalena Franaszek-Niewiadomska, Wojciech Kolasiński, Piotr Milczarek, Agata Koźbiał, Michał Maciejczak, Jadwiga Urbaniak, Anna Zatorska, Barbara Sobkowicz, Iwona Kupiec, Teresa Mazippus, Włodzimierz Chilicki, Artur Stuchała, Michał Stańczak, Waldemar Zakrzewski, Grzegorz Komendarek, Barbara Jachimowicz, Radosław Jarosiński, Łukasz Kuciński, Krzysztof Podczaski, Jarosław Miaśkiewicz, Waldemar Bronicz, Katarzyna Majchrzak, Tadeusz Hutkowski, Krystyna Bogdańska, Marcin Hugo-Bader, Ewa Osińska, Maria Sadowska, Halina Kuzińska, Alicja Ozimek, Monika Osiecka, Jadwiga Miękus, Hanna Filutowska.

Dyplomy z podziękowaniem otrzymali: Sochaczewska Orkiestra Kameralna „Camerata Mazovia”, Chór Nauczycielski „VIVACE”, Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów w Sochaczewie, Stowarzyszenie Emerytów „Włókienko”, Stowarzyszenie „Sochaczew - Daj Się Ponieść”, Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II/18 pp, Stowarzyszenie Przyjaciół Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia, Stowarzyszenie „Rodzina Szkół Chopinowskich”, Towarzystwo Miłośników Malarstwa Władysława Ślewińskiego, Chór Towarzystwa Śpiewaczego Ziemi Sochaczewskiej, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku, Stowarzyszenie „Nasz Zamek”, Stowarzyszenie Muzyczne „Sochaczewska Orkiestra Dęta”, Stowarzyszenie „L’ombelico del Mondo”, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania nad Bzurą, Stowarzyszenie Sympatyków Abstraktu, Sochaczewski Klub Filmowy pod ostoją św. Dominika, Stowarzyszenie Klub Motocyklowy „Boruta Sochaczew”, Stowarzyszenie „Motocykliści Sochaczewa”, Wokalny Zespół Mundurowy „Patria”, Mirosława Łękawska, Andrzej Kopa, Mirosława Czerniachowska, Stanisław Werle, Jerzy Kaczor (Grupa Aljeka), Beata Brymora (Mars Polska), Halina Kukieło (Bakoma), Maryla i Jacek Pliszka (Hotel Chopin), Andrzej Kozłowski (Verona Products Professional), Gospodarstwo Sadownicze „Tęczowy Ogród”.

A A A
05.12.2017
godz.13:53
 

Zapisz się na newsletter

najnowsze zdjęcia
kontakt